Devletin arabasıyla kalkıp, bara pavyona gidiyorlar

İl Genel Meclisi, Nisan ayı toplantısının son oturumunda, İl Özel İdare'nin 2009 yılı gelir gider hesap işlemlerinde Denetim Komisyonu'nun hazırladığı rapor okundu. Raporla ilgili görüşler tartışılırken, CHP İl Genel Meclisi Üyesi Sabahattin Öztürk çok çarpıcı bir iddiada bulundu. Öztürk, “Devletin arabasıyla kalkıp, bara pavyona gidiyorlar” dedi.

Yapılan toplantıda, denetim komisyonunun hazırladığı raporda, “Yıl içinde zaruri acil işler için verilmesi gereken avansların mutat hale getirilerek avansların çok sık kullanıldığı, avansların genelde acil işlerin yanında acil olmayan alımlarda da kullanıldığı görülmüştür. Örnek 09.07.2009 tarihli 2349 yevmiye nolu evrakta görüleceği üzere, temsil ağırlama giderleri bölümünden ödenmesi gereken çelenk bedelinin avans ile ödendiği tespit edilmiştir. İl Özel İdaresi'ne ait lojmanların kazan dairesi elektrik bedellerinin oturanlar tarafından karşılanması gerekirken, idare tarafından ödendiği tespit edilmiştir. İl Özel İdaresi'nin mal ve hizmet alımı ödeme evraklarının incelenmesinde bazı evraklarda 'Vergi borcu yoktur' belgesinin bulunmadığı görülmüştür. Taşıt görev emri belgelerinde aracın çıkış kilometresi ile dönüş kilometresi haneleri doldurulması gerekirken boş bırakıldığı, gidiş ve dönüş saatlerinin yazılmadığı görülmüş, aracın gitmesi gereken dışında başka bir yere gidip geldiği bilinmediğinden, idareye fazla yakıt gideri doğabileceği görülmüştür. Ayrıca aracın trafiğe çıkmasında sakınca yoktur bölümünü kontrol eden ve onaylayan imzası bulunmadığı görülmüştür. Kontrolsüz trafiğe çıkan aracın kazaya sebebiyet vermesi veya kaza yapması sonucu, idareye maddi külfet getireceği görülmüştür” ifadeleri yer aldı.

ESEFLE KINIYORUM

Hazırlanan raporla ilgili söz alan AK Parti Kıbrıscık İl Genel Meclisi Üyesi Murat Demirel, “Arkadaşlarımızın aylar süren çalışmaları sonucu denetim raporunun hazırlandığını görüyoruz. Ancak İl Özel İdare'den ve genel sekreterlikten hazırlanan rapora muhatap olarak mali işlerden sorumlu herhangi birinin olmadığını görüyoruz. Bu durumu esefle kınıyorum. Meclisimiz rapor hazırladığı halde, idare kesiminden bu raporla ilgili bilgi almak için ya da rapor tespitlerini dinlemek için gelen kimse yok. Böyle bir şey kabul edilmez” dedi.

KURALLARA UYMUYORLAR

CHP İl Genel Meclisi üyesi Hakkı Fidan konu hakkında şöyle konuştu: “Özel İdare'nin araçlarında denetim noksanlığı var. Araçların hız takibi ile ilgili yapılan herhangi bir çalışma yok. Burada yapılan çalışmalarda bir köye, bir muhtarlığa küçücük paraların aktarılması için bir sürü çaba sarf ediyoruz. Diğer taraftan komisyon raporunda hazırlandığı gibi idareye ait araçlarda uyulması gereken kurallara uyulmuyor. Her kurumun başında çalışan bir amir bir yönetici var. Kurum başındaki yöneticiler araçların geliş gidiş kilometrelerinin takiplerini neden yapmıyorlar. Araçların çalışma süreleri içinde araçların yapacakları hızlarla ilgili neden bir denetim oluşturulmuyor. Kurumlarda aracı kullanan nasıl gitmek isterse öyle gidiliyor. Şoför canı hızlı gitmek isterse hızlı yavaş gitmek isterse yavaş gidiyor. Bu denetimsizliğin önüne geçilerek kaynakların doğru kullanılması gerektiğini düşünüyorum.”

TAKİP SİSTEMİ KURULMASI GEREKİYOR

Görüşülen gündem maddesiyle ilgili İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu, “Bildiğiniz gibi çağımız teknoloji çağı. İdaremiz isterse küçük çipler takılmak suretiyle araç takip sistemi, depo takip sistemi kurabilir. Bu çipler sayesinde araçlar bilgisayar aracılığı ile kolaylıkla takip edilebiliyor. Araçların nereye gittiği, kaç kilometre hızla gittiği hep biliniyor. Örneğin bir aracımızı Dörtdivan'a gönderdik. Aracın saat kaçta gittiği, gitmesi gereken yere ne zaman ulaştığı, aracın kaç sefer yaptığı, ne yaptığı, çalışma bölgesinden kaçta çıktığı, bunların hepsinin takip edilebilmesi için bu sistemin idareye kazandırılması lazım. İdare bizim ısrarımız neticesinde bir çalışma başlattı. İlgili arkadaşlarla bu sistemin kim tarafından yapıldığı, nasıl uygulandığı konusunda bir araştırma başlatıldı. Bu yapılacak çalışmanın maliyeti ne olursa olsun, bu konuda herhangi bir durumdan kaçınılmaması gerekir dedim. Biz böyle bir sistemi oluşturup böyle bir masraftan kaçınabilirsek, yıl içerisinde belki sistem kendi kendini amorti edebilecek bir yapıya kavuşur. Belki bu yapılacak sistemin geri dönüşü üç beş ay bile sürmeyebilir. Belediyemiz bu sistemi kurduğunu, sistem kendini iki ayda amorti ettiğini söylüyor. Hadi biz Özel İdare olarak daha geniş çalışıyoruz, bizimki de 5 ayda olsun. Yapılan çalışma idareye artı sağlayacak. Kurulacak sistemin idareye belki ilk etapta bir masrafı vardır ama, konulacak sistem idareyi kara geçirecektir” dedi.

BÜROKRATLARIN ARAÇLARINA DA TAKİP SİSTEMİ TAKILACAK MI?

CHP İl Genel Meclisi Üyesi Sabahattin Öztürk, "Ben bu konuda arkadaşlarımın görüşlerine katılıyorum. Ancak bu konuda sadece alttaki memur, şoförlerden ve işçi arkadaşlarımızdan bahsediyoruz. Bir de devletin bürokrasi kesimi var, bürokrat kesimi var. Onları nasıl denetleyeceğiz? Bürokratlara tahsis edilen araçlar kişilerin özel hizmetlerinde kullanılıyor. Onlar ne olacak? Biz bu araçlara da bu cihazlardan takacak mıyız? Bu araçları kim denetleyecek? Adamlar ben şefim, mühendisim deyip istedikleri gibi araçları kullanıyorlar” diye konuştu.

AVANSLAR TAKİP EDİLEMEZ DURUMA GELMİŞ

Öztürk'ün açıklamasına İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu uyarıda bulunarak şunları kaydetti: “Bu konuda genel ifadeler kullanalım. Bu konuda suçlayıcı ifadeler kullanırsak doğru olmaz. Burada denetim komisyonunun tespit etmiş olduğu maddeler var. Bu maddelerin her biri önemli. Örneğin bizim en çok dikkatimizi çeken bir husus, Özel İdare'de acil işler için harcanması gereken avanslar. Bu avansların miktarı da 800 TL. Her birimdeki arkadaşımıza bu avanslar o kadar çok kullandırılmış ki artık takip edilemez bir duruma gelmiş. Doğru avans kullanılmalı. Çünkü idarenin çok acil lüzum görülmesi halinde basit şeyleri alabilmesi lazım. Bu gayet normal, ama bu durumun yaygınlaştırılmaması lazım. Bu konuyu ilgili birim müdürlerimizle de paylaştık. Konuyla ilgili gerekli uyarıları yaptık.”

BUNLARI KİM DENETLEYECEK

Kutlu'nun açıklamasında araya giren Öztürk bu defa “Sayın Başkanım bize bu konuda tüyolar geliyor. Adam Mengen şantiyesinden kalkıyor Ankara'nın bilmem ne meyhanesine pavyonuna gidiyor. Devletin aracıyla bara, pavyona gidiyorlar. Bunları kim denetleyecek diyorum ben” dedi.

YASAL OLARAK NE YAPILMASI GEREKİYORSA YAPIN

Kutlu Öztürk'ün sorusunu şu şekilde cevapladı: “Bu konuda yasal yönden yapmanız gereken neyse onu mutlaka yapın. Bir işte çalışan kişinin aldığı karşılığı alnının teriyle kazanması lazım. Sizin bahsettiğiniz konuyu o çalışan insanın yanındakiler biliyorlarsa ve yasal yönden ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı.”- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/12009919/devletin-arabasiyla-kalkip-bara-pavyona-gidiyorlar