Kafalar karışık

Binalara verilmesi gereken kat sınırlaması ile ilgili farklı meslek gruplarında çeşitli tartışmalar yaşanırken, halkın kafasının karışık olduğu ortaya çıktı. Bolu, Türkiye’nin deprem açısından en riskli illerinden. Bu yüzden kat sınırlaması ve bina kalitesi oldukça önemli. Yani tüm bunların nedeni, depremin hasarını en aza indirebilmek.

Binalardaki kat sınırlamasının 3 kattan 5 kata çıkartılmasıyla ilgili olarak Belediye Meclisi'nde yapılan tartışmalara Mimar ve Mühendisler Odası da katılmış, ancak Bolu'da yaşayan halkın ne istediğine bakılmamıştı.

Biz de konuyla ilgili olarak Bolu'da yaşayan vatandaşlarımızla esnafından öğrencisine, müteahhidinden emlâkcısına kadar görüşerek, halkın bu konudaki düşüncesinin ne olduğunu öğrenmeye çalıştık. Çok net bir sonuç aldığımız söylenemez. Çünkü onların da kafası oldukça karışmış.

DEPREM ACISINI TEKRAR YAŞAMAK İSTEMİYORUM

10 senelik esnaf olan Mehmet Emin Yağmur; "Depreme karşı fazla kat daha tehlikeli olacağından ,bence apartmanlardaki 3 kat sınırlaması değişmesin. 5 kata çıkmasını tam olarak neden istiyorlar bilmiyorum, ama barınma sorununu çözmek için fazladan iki kat yapmak istiyor olabilirler. 5 katlı bir binanın daha tehlikeli olduğunu herkes bilir. Onun için üniversite öğrencilerine Kalıcı Konutlardaki gibi toplu konutlar, siteler yapılmalı. O zaman barınma sorunu zaten çözülecektir. Allah korusun bir deprem olsa 5 katlı evler yıkılır, bir çok vatandaşımız ölür. Ben böyle bir acıyı tekrar halkımızın yaşamasını istemiyorum" dedi.

3 KATLI BİNA DA ÇÖKEBİLİR

Tavuk üreticisi olan 23 yaşındaki Ümit Aydın ise; konuyla ilgili olarak Bolu'nun altyapısını bilen mimar ve mühendislerin ne dediğinin önemine dikkat çekerek, "Zaten halk ne derse desin, isteyen istediğini yapıyor. Depreme dayanıklı olduktan sonra 3 kat da olsa, 5 kat da olsa fark etmez. 3 katlı binanın temeli kötü olduktan sonra, o bina da çökebilir. 3 katlı binalar olduğu için kira fiyatlarının yüksek olduğunu düşünenler olabilirler. Ancak kiraların artmasının asıl sebebi öğrenciler. 5 kat da olsa kiralar değişmez. Belediye Meclisi binalara uygulanacak kat sınırlamasıyla ilgili olarak vatandaşlarının fikrini almalı. Ama bunu ne kadar önemserler bilmiyorum" dedi.

GÖLYÜZÜ’NE 5 KATLI APARTMAN YAPILMAMALI

17 yaşındaki lise öğrencisi Turan Keskin; 3 katlı ya da 5 katlı bina yaparken, binanın yapılacağı arsanın zemininin büyük önem taşıdığını söyledi. Kendisinin Gölyüzü Mahallesi'nde oturduğunu ve apartmanlarının önünde yapı denetim uzmanlarının inceleme yaptığında, 6 metrede su çıkartıldığını söyleyen Keskin, konuşmasına şu şekilde devam etti: "Bundan dolayı Gölyüzü Mahallesi'nde 5 katlı apartman yapılmamalı. Depremden korkan vatandaşlar zaten az katlı evleri tercih ediyor. 5 katlı bir binanın her katında 2 daire olsa toplamda 10 daire yapar. Bu da fazladan 4 dairenin olması demek. Eğer 5 kat olursa barınma sorunu ve yüksek kiralarla ilgili yaşanan sorunlar bir bakıma giderilmiş olabilir. Ama bunun içinde mimarların bu konuda ne dediğinin büyük önemi var."

AZ KATLI BİNADA, AZ CAN KAYBI OLUR

Esnaflık yapan İlhan Mete de binaların 3 katta kalmasını istiyor. Nedeninin diğer vatandaşlar gibi "deprem" olduğunu söyleyen Mete, konuşmasına şu şekilde devam etti: "Binalar 3 katlı olunca depremde daha az yıkım olacağından, fazla bir can kaybı da yaşanmaz. Haberlerde devamlı yeni bir deprem beklentisi işleniyor. Onun için halk tedirgin. Kısacası ben 5 kat olmasını istemiyorum."

3 KATLI EVİMİ ŞİMDİKİ AKLIM OLSA 2 KAT OLARAK BIRAKIRDIM

Bağ-Kur emeklisi olan 51 yaşındaki Ramazan Ünlü; "3 kat olmasında fayda var. 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde o kadar can kaybı yaşadık, bunlar unutulmamalı. Ama yapı itibariyle sağlam yapılacaksa 5 kat da yapılabilir. Herkes binasını fazla kat yapmak istiyor. Ben de önceden 2 katlı binamı 3 kata çıkarmak için 10 sene uğraştım. Ama şimdiki aklım olsa 2 katta kalsın derdim. Ailecek depremden dolayı çok tedirginiz. 5 kata çıkması mimari bir konu olduğu için, işin ustalarına sormak gerekir. Onlar konuyla ilgili ne diyor, nasıl yaklaşıyor. Onlar neyi nasıl yapacaklarını veya neden yapmayacaklarını iyi bilirler. İyi bir planla 5 kat da yaparlar 10 kat da" şeklinde konuştu.

FAZLA KAT OLMASI EKONOMİYE KATKI SAĞLAR

Emlak Komisyoncuları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Çağlayan ise, olaya farklı bir açıdan bakıyor. Müteahhitlerin fazla para kazanamadığı için yeni binalar yapmadıklarını ve bunun da Bolu'daki barınma sorununun asıl nedenini oluşturduğunu belirten Çağlayan, konuşmasına şu şekilde devam etti; "Binalar yapı-denetim tarafından sıkı denetlenmek ve teknik şartları yerine getirmek koşuluyla, inşaat sektörünün canlanması açısından 4 veya 5 kata izin verilebilir. Çünkü Bolu'daki konut sorunu fahiş fiyatlara yol açmaktadır. Fazla kata izin verilmezse bunun önüne geçilemez. Avrupa'daki çok katlı binalar buna örnek teşkil etmektedir. Binalar yeteri kadar sağlam yapıldığı takdirde depremin yıkıcı etkisi aza indirgenebilir. Bundan dolayı da can kaybı da olmaz. Üstelik geniş bir alana yayılan binalar yerine çok katlı binalar yapılsa, verimli tarım arazileri de ekonomiye bir katkı sağlayacaktır."

NE 3 KAT, NE DE 5 KAT, EN İYİSİ 4 KAT

İnşaat sektöründe taşeronluk yapan, bir başka değişle müteahhit olan Nazım Tuncer ne 5 kat ne de 3 kat diyor, önerisi ise 4 kat. Bunu da şu şekilde açıklıyor; "Binaların 4 kat olmasında yarar var, çünkü 5 katı Bolu kaldırmayabilir. Zaten 15-20 sene içerisinde yeni bir deprem beklendiği söyleniyor. Onun için Bolu'dan fay hattının geçtiğini de unutmamak gerekir. Şu anda 3 kat az, 5 kat fazla olur. Üstelik 5 katı isteyenler, rant için istiyorlar. 5 katın fazla olmasının nedeni deprem ve zeminin uygun olmaması; 3 katın az olmasının nedeni ise Bolu'da yaşanan işsizliğin artmasını sağlayacak olması. 3 katın bir başka nedeni de müteahhitlerin yaptıkları binalardan aldıkları kâr oranı olan %25'in az olması. Devlet ihalelerine de giremiyoruz. Bazı firmalar fiyatları %65 oranında kırabiliyor. Böyle olunca da 100 milyarlık işi 35 milyara yapıyor. Kâr elde etmek için de malzemeden çalıyor."

DEPREMİ UNUTUYORUZ

Esnaf olan 45 yaşındaki Mustafa Gezer ise; 3 kattan 5 kata çıkmasını istemiyor. "Halk depremi unutuyor" diyen Gezer konuşmasına şu şekilde devam etti; "Depremden sonra 5 katlı evi olan da 3 katlı evi olan da prefabriklerde çadırlarda yaşıyorlardı. 'Buna da şükür' diyorlardı. Şimdi ne değişti. Depremin ne zaman geleceği belli değil. Her zaman hazır olmamız gerekiyor. Deprem gündemde olmadığı için 3 kat mı olsun 5 kat mı olsun tartışmaları yapılıyor. Zaten vatandaşlar 5 katlı bina yapamaz. Parası olan adamlar yapar, onlar da belediyeye baskı uygulayarak 5 kata izin verilmesini istiyorlar. Belediyede parası olanın adamı olduğu için 5 kata izin verir. Bu memlekette vatandaşın, garibanın dediği şimdiye kadar hiç yapılmamış ki."

- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/12030323/kafalar-karisik