‘Resim öğretmeni olmak istemiştim’

O, Belediye Başkanı’nın eşi. Eskiden olduğundan çok daha fazla hareketli bir yaşamın içinde olduklarını söyleyen Güler Yılmaz resim yapmayı çok sevdiğini, resim öğretmeni olmak istediğini, fakat bu hayalini gerçekleştiremediğini söyledi.

Belki çok daha zor bir işin üstesinden gelmeye çalışıyor şimdi. Her kadının eşine karşı büyük sorumlulukları vardır. Fakat Belediye Başkanı’nın eşi olmak belki çok daha fazla sorumluluk gerektiriyor. Belki eşi tarafından ihmal edilebiliyor, belki kendisine daha az zaman ayrılıyor ama, yine de desteğini esirgemiyor.

Tüm güleryüzlülüğü, duyarlılığı ve içtenliği ile eşini güne hazırlıyor.

Resim öğretmenliği hayalini ise şimdi hobi şeklinde resim yaparak gidermeye çalışıyor.

Kendisi ile yaptığımız samimi sohbet gerçekten çok güzeldi. Umarım sizler de beğenirsiniz.

-Kendinizi tanıtır mısınız?

1960 İstanbul doğumluyum. 3 yaşında Bolu’ya geldim ve Bolu’da büyüdüm. Babam Hendekli, annem de Yugoslav göçmenidir. 22 yaşında Burak, 20 yaşında da Enes adında iki oğlum var.

-Eşiniz Alaaddin Yılmaz ile nasıl tanıştınız?

Biz eşimle görücü usulü evlendik. Yakınlarımız tanıştırdı ve birbirimizi tanıdığımız beş aylık bir nişanlılık döneminden sonra evlendik.

-Alaaddin Bey nasıl bir eştir?

Sinirlendiği zaman çabuk parlayabilen bir yapısı vardır eşimin. Fakat bunun yanında hemen de sakinleşebilir. Yani birşeye kızarsa hemen sinirlenir fakat hemen de yumuşar. Aynı zamanda çok espirilidir. Bu yüzden ne zaman şaka yaptığını ne zaman gerçek söylediğini ayırt edemeyebilirim.

-Peki nasıl bir babadır?

Çabuk parlama huyunu onlara da yansıtır. Kendi dediği olsun isteyen birisidir. Fakat gençliğe de ayak uydurmaya çalışıyor tabi.

-Evde reis kimdir? Kararları kim verir?

Evin reisi eşimdir.

Aslında ortak kararlar alırız fakat son sözü eşim söyler. Yalnız örneğin eve bir eşya almak için karar verilecekse kararı bana bırakır. “Sen kullanacaksın sen seç, senin istediğin olsun” der. Kendisi ile ilgili kararlarda da benim fikrimi alır, fikrime önem verir. Kıyafet alışverişinde de kararları ben veririm. Çünkü ben daha iyi seçerim, renk uyumuna falan dikkat ederim. Sabah kalkınca o gün giyeceklerini de ben hazırlarım.

-Alaaddin Bey özel günleri hatırlar mı? Sürpriz yapar mı?

Hatırlar, hediyesini pastasını mutlaka alır. En son yaptığı bir sürpriz, daha doğrusu yapmaya çalıştığı bir sürpriz geldi aklıma. Yakın bir zamanda bir ütü istemiştim. Almak için de bir alışveriş merkezine gitmiştim. Orada eşim ile karşılaştık. Meğer o da bana ütü almak için oradaymış. Yani bana sürpriz yapacakmış.

-Size yardım eder mi?

Yemekten anlamaz fakat balık falan varsa salata yapar. Yemek konusunda bildiği tek şey yumurta kırmaktır. Kendisi bir tek yumurta kırmayı bilir fakat hiç de yemek seçmez. Dolma, sarma gibi yapılması zor olan şeyleri daha çok sever.

-Bu günlere gelebilmek için şu fedakarlıkları yaptım diyebilir misiniz?

Çok fazla yalnız kaldığım oldu. Fakat bunu problem edip ona yansıtmamaya gayret ettim. İşleri dolayısı ile yoğun olduğu için bana çok fazla zaman ayıramadığı oldu. Şimdi akşamları da gelmez oldu. Fakat inanın ben bundan rahatsızlık duymuyorum. Bu fedakarlığın yapılması gerekiyorsa yaparım.

-Eşinize nasıl destek oluyorsunuz?

En başta çocuklarla ilgilenme görevini ben daha çok üstleniyorum. Çocuklarla ilgili yoğunluktan dolayı eksik kaldığı yeleri ben tamamlamaya çalışıyorum.

-Kadınların altıncı hissi kuvvetlidir. Hissettiniz mi başkanlığı?

Evet hissettim. Çünkü en başta eşime güveniyorum. Bunun yanısıra rüya bile gördüm. Çok iyi çok olumlu bir rüyaydı.

-Alaaddin Bey AKP’nin kurucu il başkanlarından. O zamanlar bu oluşumu nasıl değerlendirdiniz? Desteklediniz mi?

Ben her zaman eşimin yaptığı işin arkasında oldum. Hiçbir zaman desteğimi eksik etmedim. O zaman da yaptığı işin ne kadar zor bir iş olduğunu biliyordum. Eşim zaten hep zoru seçer. Zoru başarmayı daha çok sever.

-Çocuklar ne düşünüyor?

Çocuklarımız babalarının yoğun iş temposuna oldukça alışıklar zaten. Küçüklüklerinden beri bizim hayatımız oldukça hareketli oldu. Tabi şimdi bu hareket daha da arttı. Buna rağmen çocuklar şikayetçi değiller.

-Çevrenizdekilerin size ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben kişilik olarak çok samimi bir insan olduğum için çevremdekilere de o gözle bakıyorum. Hiç kimsede art niyet aramıyorum. Biz iyi oldukça insanlar da bize o şekilde davranırlar diye düşünüyorum.

-Eşinizin Belediye Başkanı seçilmesinin ardından hayatınızda neler değişti?

Çok büyük değişiklikler olmamasına rağmen tabi biraz daha hareketlendi. Şimdi her şey daha zor. Başkan eşi olarak benden de bazı taleplerde bulunuluyor. En başta doğalgaz istiyorlar. Bir diğer istek ise temiz içme suyu.

-Ankara'da yaşanan bir türban krizi var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Siz aynı tepkilerle karşılaştınız mı? Karşılaşırsanız nasıl davranırsınız?

Şimdiye kadar bu tür bir tepki ile karşılaşmadım. Hepimiz aynı yerde yaşıyoruz. Açık ya da kapalı hiç farketmez. Ayrıca ben hiçbir zaman açıkları tenkit etmedim. Birçok da açık arkadaşım var.

-Her evde bazı kurallar vardır. Yemek saatlerinin değişmemesi gibi. Var mı böyle kurallarınız?

Eskiden bizim de yemek saatlerimiz belliydi, fakat şimdi pek öyle değil. Şu anda yalnızca sabah kahvaltılarını birlikte yapabiliyoruz. Çocuklar geç kalktıkları için biz eşimle kahvaltı yapıyoruz. Kahvaltı etmeden dışarıya çıkmaz zaten. Akşam yemeklerimiz ise oldukça aksadı.

-Tatillerinizi nasıl değerlendirirsiniz?

Eskiden gezerdik yürüyüş yapardık. Hava müsaitse pikniğe giderdik. Şuanda bunları yapamıyoruz. İşler daha düzene girerse belki yine tatilleri daha iyi değerlendirebiliriz.

-Boş zamanlarınızda neler yaparsınız?

Dikiş dikmeyi çok seviyorum. Birçok kıyafetimi de kendim diktim. Resim yapmayı ve kumaş boyamayı da çok severim. El işleri oldukça ilgimi çekiyor. Bunun yanı sıra müzik dinlemeyi de severim.

-Modayı takip eder misiniz?

Önce kendime yakışanı giymeyi tercih ederim. Modayı elbette takip ederim. Fakat moda diye herşeyi de giymem. Bence moda kendine yakışanı bulmaktır. Renk uyumuna dikkat etmeye çalışırım. En sevdiğim renk ise kahve ve taba tonlarıdır.

-Nerelerden alışveriş yaparsınız?

Her yerden alışveriş yapabilirim. Çok lüks ve marka takıntım yoktur. Beğendiysem pazardan da alışveriş yapabilirim, alışveriş merkezlerinden de. Fakat alışverişte kaliteye önem veririm. Kumaştan da anladığım için ne kaliteli ne kalitesiz anlayabiliyorum. Fakat çocukların biraz marka takıntıları var tabi. Onlara bir şey alırken onların isteklerini dikkate almayı tercih ediyorum.

-Alışverişlerinizi yalnız mı, Alaaddin Bey ile mi yaparsınız?

Her ikisi de oluyor. Yalnız eşim ile birlikte alışveriş yaparken o çabuk sıkılıyor ve bunu da belli ediyor.

-Hayalini kurup da gerçekleştiremediğiniz bir şey oldu mu?

Resim yapmayı çok sevdiğimi söylemiştim. Resim öğretmeni olmayı çok istemiştim fakat kısmet olmadı.

-Geçirdiğim en zor günlerdi diyebileceğiniz bir dönem oldu mu?

Arabistan’da geçirdiğim iki yıl oldukça zor bir dönemdi. Eşim bir inşaat şirketinde çalışıyordu. Bazen bir hafta eve gelmediği oluyordu. O dönem dil bilmemenin de etkisi ile çok zor bir dönem geçirdim. Küçük oğlum Enes Arabistan’da doğdu. Abdullah Gül ve eşi Hayrünisa Hanım ile orada tanıştım.

-Sizce Bolu’nun en büyük sorunu nedir?

Bence temizlik büyük bir sorun.İnsanlar evlerini nasıl temiz tutuyorlarsa çevrelerini de o kadar temiz tutmalıdırlar. İnsanlara yaptırım uygulamak yerine eğitmek daha iyi sonuç verecektir diye düşünüyorum.

-Eşinize yapılan eleştirilere nasıl bakıyorsunuz?

Eleştiri mutlaka yapılacaktır. Fakat kötü niyetli olmaması, yapıcı olması gerekir. Yapılan yanlış varsa iyi niyetle yapılan eleştiriler dikkate alınır ve düzeltilir.

-Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Öncelikle sizleri tanıdığım için çok mutlu oldum. Benim amacım Bolu için çalışan eşimi her konuda destekleyerek yanın da olmak ve üzerime düşen görevleri yerine getirmek. Bolu için yapılması gereken her türlü işin içerisinde olurum katılırım ve elimden geleni yaparım.

RÖPORTAJ: Ayşegül Alkan & FOTOĞRAFLAR: Semiha Fidan

- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/12035318/resim-ogretmeni-olmak-istemistim