ALO MIK HATTI VE TROLLER

30 Mart sebebi ile oluşturulan özel hat.

Ulusal basını kontrol etmekte kullanılan “ALO FATİH” hattının bir benzeridir.

“ALO MIK HATTI” istenirse troller tarafından da aranabiliyor.

Troller hatta bağlı çalışan gazeteci müsveddeleri.

Bolu’da bilinen 6 günlük 3 haftalık 6-7 civarında da internet haber sitesi ve biri ulusal olmak üzere 2 televizyon kanalı var.

“ALO MIK HATTI” hemen açıklayayım açılımı “Alo Medya Islah Komitesi Hattı” demek oluyor.

“ALO MIK HATTI” ‘nın 30 Mart’a kadar görevi genel anlamda Bolu Medyasında Alaaddin aleyhine çıkmış irili, ufaklı haberleri toparlayıp onlarla ilgili ne yapılacağına karar vermek.

Bolu basınında sıkça rastlanılan olumsuz haberlerle ilgili “ALO MIK HATTI” önce kaynak tespiti yapıyor.

Alaaddin Yılma z ve siyasi iktidar aleyhine yazılan köşe yazıları derhal inceleniyor.

Haberin kaynağına göre bazen dişler sıkılıyor yani haberi yazan iflah olmaz biri ise onun hakkında orta vadede neler yapılabileceğinin münazarası yapılıyor.

Bazen de “MIK” üyesi bir avukat tekzipleri hazırlıyor. Tekzipler gazetede ya da internet sitesinde şayet yayınlanmazsa mahkeme kararı çıkartılmaya çalışılınıyor.

“ALO MIK HATTI” ‘na gelen ihbarlar inceleniyor. Önleyici istihbarat yöntemleri ile haber çıkmadan engelleme nasıl yapılabilir ona kafa yoruluyor.

“ALO MIK HATTI” iflah olmaz olarak tespit ettikleri kişileri önce çalıştığı gazeteden attırma teşebbüslerinde bulunuyor. Bunda başarılı olunamazsa çalıştığı yayın organına baskılar başlıyor. Bu şimdilik ekonomik baskı oluyor.

Uslu, cici daha doğrusu yalaka basına çok miktarlarda abone olunuyor, gazetesine reklam veriliyor, yandaş ticari kuruluşlarda reklam vermeye özendiriliyor.

Yaniyalakalık ödüllendiriliyor.

Yalnızlaştırılmaya çalışılan medya kuruluşu ise ayakta kalmanın çarelerini ararken, çizgisini ya devam ettiriyor, ya da yoldan o da çıkmaya başlıyor.

“ALO MIK HATT I” na bağlı olarak çalışan irili ufaklı troller var.

Bu troller direkt “MIK” merkezine bağlı olarak iş görüyorlar.

Bu troller arasında da ufak tefek çelişkilerde olmuyor değil. Bu çelişkiler daha çok pastadan daha fazla payı kim aldı, kim alamadı şeklinde gelişiyor.

Troller bazen bir çay ocağına, bazen bir cafeye bazen bir oyuncağa bazen de bastıkları dergiden yüksek miktarlarla satın almaya fit olabiliyorlar.

Ama gene de ortadan daha fazla mal kaçırabilme telaşı içerisindeki troller arasında kısa süreli dargınlıklar da meydana gelebiliyor.

ALO MIK HATTI önem durumuna göre en yüce kişinin hani o Allah tarafından özel olarak yaratıldığını iddia eden kişinin nezaretinde toplanıyor.

Bu toplantılarda “en yüce kişi” sosyal medyada hangi trollerin ne işler yapacaklarına da karar veriyor.

Trollere sosyal medyada zamanlı, zamansız “en yüce kişiyi” kutsayıcı tweetler ve paylaşımlar gerçekleştirmesi “en yüce kişi” tarafından emir altına alınıyor.

“En yüce kişi” “ALO MIK HATTI” ‘n da telefonun bir ucuna geçip emir ve talimatlarını bizzat verebiliyor.

Böyle durumlarda karşı taraftaki trolden genellikle “emir ve görüşlerinize hazırız”, “emredersiniz efendim” sözlerinden başka bir şey duyulmuyor.

“ALO MIK HATTI ”, ulusal medyayı kontrol için kurulan “ALO FATİH” hattından örnekleme kopyalama yöntemi ile oluşturulmuş.

“ALO MIK HATTI” ‘nın ve hatta bağlı trollerin 30 Mart’a doğru artan tempoda çalışmalarını sürdürecekleri “ALO MIK HATTI “ na yakın unsurlar tarafından ifade ediliyor.

22.02.2014

- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/12038829/alo-mik-hatti-ve-troller