Yaşarken ‘ölü’ diye maaşını kestiler

Geçen ay oğlu İsmail Öztürk ile birlikte maaşını almak için bankaya giden Mehmet Öztürk, kayıtlara göre 1977 yılında öldüğünü öğrendi. Bu nedenle maaşının kesildiği söylenen Mehmet Öztürk ve oğlu şaşkına döndü.

Kozlu Köyü’nde yaşayan, 5 çocuk 10 torun sahibi 94 yaşındaki Mehmet Öztürk, 12 Mayıs 1988 tarihinde maddi durumunun iyi olmadığı gerekçesiyle yaşlılık maaşı alabilmek için Bolu Defterdarlığı'na başvurdu. Bolu Nüfus Müdürlüğü'nün düzenlediği nüfus kayıt örneğinde sağ olduğu bildirilen ve yapılan inceleme sonucunda yardıma muhtaç olduğu tespit edilen Mehmet Öztürk'e, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü Yaşlılar Sosyal Güvenlik Dairesi Başkanlığı'nca yaşlılık maaşı bağlandı. 18 yıldır maaşını 3 ayda bir düzenli olarak alan Mehmet Öztürk, en son geçen Mart ayı sonunda 200 YTL'lik maaşını bankadan tahsil etti.

Bu arada İzmir Atatürk Araştırma ve Eğitim Hastanesi, Mehmet Öztürk'ün 31 Temmuz 1977 tarihinde öldüğünü belirten ölüm raporunu, 12 Mart 2006 tarihinde İzmir Konak İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne gönderdi. İlçe Nüfus Müdürlüğü, ölüm raporunu kayıtlara geçip, 31 Mart 2006 tarihinde Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'ne yazı yazarak, Mehmet Öztürk'ün 1977 yılında öldüğünü bildirdi. Bunun üzerine Mehmet Öztürk'ün maaş ödemesi durduruldu.

ŞOK OLDU

31 Mart'tan bir kaç gün önce Mart ayı maaşını bankadan çeken Mehmet Öztürk, geçen hafta maaşını alabilmek için oğlu İsmail Öztürk ile yine Ziraat Bankası Şubesi'ne gitti. Ancak banka görevlileri, Mehmet Öztürk'ün nüfus kayıtlarına göre 1977 yılında öldüğünü, bu nedenle de maaşının kesildiğini bildirdi.

Bunun üzerine şaşkına dönen Bolu Orman Bölge Müdürlüğü'nden emekli 50 yaşındaki İsmail Öztürk, Bolu Nüfus Müdürlüğü'ne müracaat etti. İsmail Öztürk'ün babasının yaşadığını söylemesi üzerine Nüfus Müdürlüğü araştırma başlattı. Yapılan incelemede, İzmir Atatürk Araştırma ve Eğitim Hastanesi'nin, Mehmet Öztürk'ün 31 Temmuz 1977 tarihinde öldüğünü belirten 12 Mart 2006 tarihli ölüm tutanağını İzmir Konak İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne gönderdiği, nüfus müdürlüğünün ise bu tutanağı kayıtlara geçtiği belirlendi.

YAŞADIĞINI KANITLAMASI GEREKİYOR

Bolu Nüfus Müdürlüğü yetkilileri, Konak Nüfus Müdürlüğü'nün hastanenin ölüm raporuna göre düzenlediği nüfus kayıt örneğinde Mehmet Öztürk'ün ölü göründüğünü belirterek, "Konak Nüfus Müdürlüğü yetkilileri ile yaptığımız görüşmede, Mehmet Öztürk'ün ölüm tutanağının kendilerine gecikmeli olarak geldiğini söylediler. Muhtemelen hastanede yapılan bir denetim sırasında daha sonra ortaya çıkan bu ölüm tutanağı düzenlenip nüfus müdürlüğüne gönderilmiş. Nüfus müdürlüğü de bu tutanağı kayıtlara geçtiğinde, Mehmet Öztürk'ün maaşı durdurulmuş.

İsmail Öztürk'ün başvurusu üzerine Konak Nüfus Müdürlüğü ile İzmir Atatürk Araştırma ve Eğitim Hastanesi'ne dilekçe yazacağız. Bir yanlışlık varsa düzeltilmesi istenilecek. Bir hata var, ancak düzeltilmezse, Mehmet Öztürk'ün mahkemeye başvurup, hayatta olduğunu mahkeme kararı ile kanıtlaması gerekir" dediler.

HİÇ İZMİR'E GİTMEMİŞ

Babasının hayatı boyunca İzmir'e gitmediğini, İzmir Atatürk Araştırma ve Eğitim Hastanesi'nde yatmadığını ileri süren İsmail Öztürk, "Babam yaşlı olduğu için ben bakıyorum. Babam hayatı boyunca İzmir'e gitmedi. Nasıl oluyor da İzmir'deki bir hastane babamın öldüğünü nüfus müdürlüğüne bildiriyor? Şaşmamak mümkün değil. Biz 94 yaşındaki babamızı yaşatmaya çalışırken, kayıtlarda bir anda ölü görünmesi bizi şaşkına çevirdi. Hayatımda ilk defa böyle bir olayla karşılaştım. Umarım kısa sürede yanlışlık düzeltilir ve babamın mağduriyeti ortadan kalkar" diye konuştu.

07.07.2006

- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/12040643/yasarken-olu-diye-maasini-kestiler