Vatandaşı 8 sene küfrettirmeye hakkımız yok!

Dün gerçekleşen İl Koordinasyon Toplantısı'nda Karayolları Dördüncü Bölge Müdür Yardımcısı Sabri Yıldız, yol çalışmaları hakkında bilgi verdi. İl genelinde 2005 yılında başlamış bir projenin 2013 yılında bitirilmesini öngören projelere tepki gösteren Vali İbrahim Özçimen, “Vatandaşı 8 sene küfrettirmeye hakkımız yok!” dedi.

Karayolları Dördüncü Bölge Müdür Yardımcısı Sabri Yıldız, bölge müdürlüğünün 14 proje yürüttüğünü söyledi. Yıldız'ın yaptığı açıklamayı yeterli bulmayan Vali İbrahim Özçimen, süren projelerle ilgili detaylı bilgi istedi. Özçimen, ilk olarak Kartalkaya Dörtdivan yolu üzerinde devam eden çalışmaların ayrıntılarını istedi. Özçimen proje aşamasında olan yolun ne zaman yapım çalışmalarının biteceğini sordu. Özçimen'in ardından Nallıhan yolu ile Göynük yolu ayrımında süren çalışmaların ne durumda olduğunu sordu. Yıldız sorulan güzergâhta çalışmaların devam ettiğini söyledi. Özçimen bahsi geçen yolla ilgili çok fazla şikâyet olduğunu söyledi. Özçimen, Yıldız'a “Bu yolun bana ne zaman rahat geçirilebilir bir hale getirileceğini söyleyin” dedi. Yıldız “Yapım çalışmaları devam ediyor” deyince Özçimen,Yıldız'ın açıklamasına tepki göstererek, “Bana net bir tarih, net bir bilgi verin. Bana yuvarlak açıklamalar yapmayın. Bundan sonra toplantılarımıza hazırlıklı gelin” dedi.

BÜTÜN BU UYGULAMALAR, VATANDAŞI DEVLETE KÜSTÜREN İŞLER

Özçimen, Yıldız'a daha sonra GümüşovaGerede yolu üzerinde yapılan çalışmaların durumunu sordu. Yıldız “Yol çalışmaları tamamlandı, 2007 yılında trafiğe açıldı. Geride kalan çalışmalar devam ediyor” dedi. Özçimen Yıldız'a bu defa, YeniçağaGeredeBolu bölünmüş yolunu sordu. Yıldız, Özçimen'in sorusunu şu şekilde cevaplandırdı: “ÇaydurtYeniçağa arasında toprak sanat yapıları hemen hemen tamamlandı. Üst yapı çalışması ve asfalt çalışması da devam ediyor.” Özçimen daha sonra Kıbrıscık yolunda devam eden çalışmalar hakkında detaylı bilgi istedi. Yıldız konuyla ilgili toplantıya katılan Karayolları 41. Şube Şefi İlkay Aktuğ'un sorulan soruyu çok daha detaylı olarak cevaplandırabileceğini söyledi. Aktuğ yapılan konuşma üzerine söz aldı. Aktuğ, yol üzerinde çalışmaların devam ettiğini söyledi. Özçimen yolda yapım süresinin uzamasına tepki göstererek, “2005 yılından 2013 yılına kadar yol yapım süresi konulmuş. Bir yolun sekiz sene sürmesi doğru bir şey mi?” dedi. Aktuğ yol çalışmasının parçalı olarak ihale edildiğini, tamamı için bir ihale düzenlenmediği için çalışma süresinin uzun sürdüğünü ifade etti. Özçimen yapılan ihale yöntemini eleştirerek, “Aslında bütün bu uygulamalar vatandaşı devlete küstüren işler. Vatandaş o yoldan sekiz sene boyunca geçecek, toz ve çamur içinde sekiz sene boyunca bize küfredecek. Buna hakkımız yok” diyerek sert bir dille eleştirdi.

Aktuğ, yaşanan sıkıntının ödenek yetersizliğinden kaynaklandığını ifade etti. Ödenek aktarıldıkça mümkün olduğu kadar yol yapım çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

BU KONUDA ÇOK ZORLANIYORUM

Özçimen bu defa, Göynük Mudurnu yolu üzerinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi istedi. Yıldız yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vali Özçimen, Yıldız'ın verdiği bilginin ardından şu açıklamayı yaptı: “Burada öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Ortada çok ciddi bir sorun var. Çok ciddi oranda vatandaşın memnuniyetsizlik olayı var. Bana da yapılan yol çalışması hakkında bilgi almak için geliyorlar. Yolun 2013 yılında biteceğini söylediğimde, bu konuda çok zorlanıyorum. Mümkün olduğu kadar iyileştirmeleri yapmamız lazım. Vatandaşımızın daha fazla rahat edeceği bir çalışma yapmamız lazım.”- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/12042216/vatandasi-8-sene-kufrettirmeye-hakkimiz-yok