MHP Bolu İl Başkanı Mansur Şen: "Yılmaz, Özcan'a teşekkür etmeli"

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla tepki alan Avukat Tanju Özcan’a teşekkür etmesi gerektiğini söyleyen Mansur Şen, "Özcan’ın açıklamaları ile konu gündeme taşındı ve tartışma ortamı yaratıldı. Bu yüzden Başkan Yılmaz’ın Özcan’a teşekkür etmesi gerekir. İşbirliği yapsalar bu kadar olur" dedi.

İmar Planı’ndaki revizyon ve düzenleme isteklerini sadece kat artışı olarak değerlendirmek doğru olmasa da, kat adetlerinin yeniden belirlenmesinin, bu çalışmalar içinde önemli bir yer tutacağını ve de çalışmaların dikkatli ve sağlıklı yapılması gerektiğini söyleyen MHP Bolu İl Başkanı Mansur Şen, "Gündeme farklı bir şekilde oturan kat adetlerinin düzenlenmesi ile ilgili düşüncelerimi şahsım olarak birçok kez belirtmiştim. Bir kez daha belirtmekte fayda görüyorum" dedi. Kat adetleri ile ilgili taleplerin karşısında Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın ve heyetinin kamuoyunun oluşması gerektiğini ortaya koyduğunu söyleyen Şen; "İlginçtir ki bu konuda teknik meslek kuruluşları mesafe almazken, bir başka meslek grubundan olan Avukat Tanju Özcan arkadaşımızın beyanatları sayesinde konu gündeme oturmuş ve tartışma ortamı yaratılmış oldu. Bu yüzden Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın Tanju Özcan’a teşekkür etmesi gerekir. İşbirliği yapsalar bu kadar olur" dedi.

TALİHSİZ AÇIKLAMALAR

Tanju Özcan’ın talihsiz açıklamalarının, teknik eleman olarak kendilerini de üzdüğünü söyleyen Şen, "Hiçbir teknik veriye dayanmayan, afakı, mühendis arkadaşları küçültücü ve bu kat artışı talepleri olan kesimleri de rantiyeci olarak belirtmesi son derece anlamsızdır. Bu açıklamalardaki ifadeler bizleri incittiği gibi, herhalde kendi partisinin meclis grubundaki teknik arkadaşları da üzmüştür. Çünkü Belediye Meclis Toplantısı’nda kat adetleri ile ilgili verilen önergede imza sahiplerinin çoğunluğu CHP Meclis üyelerinindir" dedi.

Bolu’nun sıkıntılı konularını çözmek konusunda muhalefetin de olumlu katkılar yapmak durumunda olduğunu söyleyen Şen, "Toplumsal faydayı sağlamak temel hedefimiz olmalıdır. Herşeye karşı olmak gibi bir düşünce, sağlıklı bir yaklaşım olamaz. Yaşamakta olduğumuz şehrin daha yaşanabilir bir şehir haline getirilmesi ve şehrin insanına maksimum rahatlığı, konforu ve faydayı sağlaması Bolu Belediyesi’nin ve seçilenlerin temel görevi olmalıdır. Şehir imar planları da işte bu aşamada büyük önem arzetmektedir. Bolumuz’un gelişmesini tıkayan sağlıksız bir şehircilik anlayışı süratle ertelenmeli ve gerekli imar tadilatları ve revizyonlar süratle yapılmalıdır. Şehir planlarında stratejik ve bölgesel anlayışlar ortaya konmalı, kentin tarihi ve kültürel yapısı, yaşam alanları, ticari bölgeler, mesken bölgeleri ve teknik altyapı ve zemin konuları göz önünde bulundurularak plan tadilatları yapılmalı ve kat adetleri de bu ölçülere göre düzenlenmelidir" şeklinde konuştu.

PSİKOLOJİK TEDBİR

İmar planlarındaki kat adetlerinin üç kat ile sınırlandırılması uygulamasının kaldırılması gerektiğini ifade eden Mansur Şen, "Bu uygulamanın teknik izahı olmamakla birlikte, şehrin sağlıklı gelişimi ile de ilgisi yoktur. Bu uygulamayı deprem sonrası alınan psikolojik ve geçici bir tedbir olarak düşünüyorum. Vatandaşlarımızın bir bölümünün deprem endişesi ve korkusu yüzünden 5-6 katlı binalara sıcak bakmaması gayet normaldir. Bu bir kişisel tercihtir, saygı duyarım. Bolu’da yaşayan Mimar ve İnşaat Mühendisi arkadaşların bilgi birikiminin oldukça iyi düzeyde olması, mesleki odaların etkin yapısı ve yeni deprem şartnamesinin de oldukça etkili şartları ve yaptırımları çok katlı yapıları da güvenli hale getirmektedir. Bu konuda endişeye gerek yoktur. Bütün bunlara rağmen endişelerini gideremeyen vatandaşlarımız tek katlı veya az katlı konutları tercih ederler" şeklinde ifadeler kullandı.

- Bolu Gündem, Güncel bölümünde yayınlandı
https://www.bolugundem.com/haber/12056068/mhp-bolu-il-baskani-mansur-sen-yilmaz-ozcana-tesekkur-etmeli