Yemi bizden de yumurta nerede?

            11.11.2004

Serbest piyasa ekonomisinin getirdiği güzelliklerden birisi de, isteyenin istediği yerde ticari faaliyetini yerine getirebilmesidir.

Günümüzde ticaret, sermayenin güçlü olmasıyla daha hareketli geçiyor. Bunun için de, ekonomik güçler birleştirilip, büyük şirketler oluşturuluyor. Gelişmenin göstergesi gibi görünen büyük marketler, alışveriş merkezleri büyüdükçe küçük işletmeler, bakkallar gölgede kalarak güneş görmeden yaşam mücadelesi vermeye çalışıyor. Bu da işin bir başka boyutu.

Son günlerde, belli küçük sermayelerle çalışan küçük işletme ve bakkallarımızın rahatlaması düşüncesiyle, alışveriş merkezlerinin şehir dışına çıkarılmasına yönelik söylemler yoğunluk kazanmış olmasına karşın, benim üzerinde durduğum konu bu değil.

Şehirlerde büyük alışveriş ve iş merkezlerinin açılmış olması, o yöredeki fotoğrafı zenginleştirmekle kalmıyor, tüketicinin bol çeşit ve kaliteli mal bulma şansını artırdığı gibi, bireylere iş olanakları da sağlamış oluyor. Bu işin güzel yanı. Benim kafama takılan bu değil.

Kurumlar hizmeti üretir halka arzederler. Ayakta kalıp, gelişebilmek için hizmet paraya dönüşür. Bu para tüketici kurumunda bulunan zengin-fakir Bolu halkının cebinden çıkar. İşin özü yemleme Bolu insanı tarafından yapılırken, yumurtanın nereye bırakılıyor olmasıdır.

Bolu’da Koç Grubu yaptırdığı "Koç İlköğretim Okulu" ile bu görevini yerine getirdi. Onlara minnet borcumuz var, teşekkür ediyoruz. Ya diğerleri!

Yeni halkalarla market ve işletme zincirini uzatan diğer birimler ne yapıyor? Bolu’da kazanılan paradan, Bolu’ya ve insanlarına yapılan yardım nedir?

Bolu, hayırların efsane ismi İzzet Baysal’ın yaptıklarıyla örnek bir eğitim merkezi haline gelmiş olmasına karşın, halen çiftli eğitim yapan okullarımız var. Bu kurumlar okul için yatırım yapamazlar mı? Ya da, mevcut okullarımızın laboratuvarlarını donatamazlar mı?

Her yıl yeni üniteleriyle ayağa kalkıp, bilim alanındaki işlevini daha iyi yerine getirebilmesi için üniversitemizin içi doldurulamaz mı? Örnek bir Tıp Fakültesi’ne kavuştuk. Bu fakültemizin daha iyi sağlık hizmetleri yürütebilmek için, her yıl yenilenen teknolojinin, yeni ürünlerine ihtiyacı olması gerekir. Bu konuda donatımlar yapılamaz mı?

Ürün değerlendirmesi için Bolu’da yaşayan insanlar, sizlerin havuzuna birşeyler akıtıyorsa, yemlendiğimiz yerlere yumurta bırakılmasından mantıklı birşey düşünülemez diyerek, aklımdan geçenleri sizlerle paylaşmak istedim.

Büyük işletmeler, büyük hizmetler üretmekle topluma gerekli hizmeti yapıyorlar, buna şükran borçluyuz. Ama biraz da yumurtalar çift sarılı olsun diyoruz. Sanırım, haksızlık yapmıyorumdur. Sanırım, firmalarımızın da düşündüğünü umduğum bu konuyu, Ramazan ayının paylaşımcı felsefesi içinde ortaya dökmekle gerekli mesaj yerine ulaşır.

Not: Gazetemiz Köşe komşum Avukat Sn. Tuncay Alnıak’ın Baro Başkanlığı’nı kutluyor, yönetim kurulu ve şahsına hayırlı olması isteğimle başarılar diliyorum.

Bu yazı toplam 695 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.