Yeni bir fakülte daha

Yeni bir fakülte daha

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık, Milli Eğitim Bakanı’nın onayı sonrasında, AİBÜ Yabancı Diller Yüksekokulu’nun da açılacağını müjdeledi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık, Milli Eğitim Bakanı’nın onayı sonrasında, AİBÜ Yabancı Diller Yüksekokulu’nun da açılacağını müjdeledi.

Bolu Gündem'e konuşan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık, üniversiteye açılması planlanan fakültelere bir yenisinin daha eklendiğini belirterek, özellikle ABD, AB ve diğer dış ülkelerle yapılacak olan öğrenci ve öğretim üyesi değişiminde, yabancı dilin aranmasının AİBÜ'nde Yabancı Diller Yüksekokulu açılmasına neden olduğunu ifade etti. Rektör Akbıyık ayrıca, AİBÜ'nde açılacak yeni bölüm ve fakülteler hakkında da, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

GSF'ne Kurucu Dekan bu yıl atanacak

2005-2006 eğitim-öğretim yılında yeni programlarla Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin hem nitelik hem de nicelik olarak daha iyi bir konuma geleceğini belirten AİBÜ Rektörü Prof.Dr. Yaşar Akbıyık; "Önümüzdeki dönemde Fen-Edebiyat Fakültesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı, Eğitim Fakültesi'nde Yabancı Diller Bölümü İngilizce Eğitimi İkinci Öğretim (İÖ) sınıfı ve Zihinsel Engelliler Öğretmenliği İÖ sınıfı açılacak. Bu sınıflara yeni öğrencilerin kabul edilmesiyle birlikte üniversitemiz bünyesinde 3 yeni program daha açılmış olacak. Üniversitemizin önümüzdeki yıllarda açmayı planladığı fakültelerden olan Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Kurucu Dekanı ise; bu yıl atanacak ve fakültemize öğrenci kabulünü gerçekleştireceğiz" şeklinde konuşurken, Güzel Sanatlar Fakültesi'nin projesinin hazırlandığını ve Eylül ayına kadar da fakültenin temelinin atılmış olacağını ifade etti.

Fakülteler aşamalı olarak yabancı dile geçecek

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Senatosu'nun üzerinde önemle durduğu bir diğer konunun da Yabancı Diller Yüksekokulu olduğunu ifade eden Rektör Akbıyık, "Bu konuda senatomuzun Nisan ayında almış olduğu karar Yüksek Öğretim Kurumu'na (YÖK) iletilmiş, YÖK de öneriyi kabul ederek Milli Eğitim Bakanlığı'na göndermiştir. Milli Eğitim Bakanı'nın onayı ile Yabancı Diller Yüksekokulu'nun da üniversitemiz bünyesinde kurulmasını hedefliyoruz. Yabancı Diller Yüksekokulu'nun kurulmasıyla, üniversitemizde Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı ve eğitimi yaygınlaşacak, kalite daha da aratacaktır. Fakültelerimizde aşamalı olarak Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı’na geçecektir. Bunun ilk örneği ise, Mimar ve Mühendislik Fakültesi'nin İngilizce Hazırlık Sınıfı ile başlaması olmuştur. Ayrıca önümüzdeki dönem için de Uluslararası İlişkiler Bölümü'nün de Yabancı Dil Hazırlık sınıfı açıldı. Uluslararası ilişkilerde yabancı dilin önemi, kamuoyu tarafından da yakinen bilinmektedir. Özellikle ABD, AB ve diğer dış ülkelerde yapılacak olan öğrenci ve öğretim üyesi değişiminde yabancı dilin aranması, üniversitemizin bu uygulamaya geçmesinde önemli bir nedendir" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.