Yeni öğretim yılına yeni umutlarla merhaba -1

            10.10.2005

Ailecek yaşanan mutluluğun adresi, yaşanan sitresin son adresi, belki istenen bölüm değil ama üniversiteli olmanın sevinciyle binlerce öğrencinin buluştuğu adres Abant izzet Baysal Üniversitesinde, yeni öğretim yılına yeni umutlarla merhaba dendi.

Sıcak aile yuvalarından ayrılan öğrencilerimizi aynı sıcaklıkta karşıladı. Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı ile Bolu Kalkınma Vakfının yönetimleri döner ekmek ve ayranla.

Bolu insanı geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bastı bağırlarına başarılar diledi. Hayırlı uğurlu olması dileğiyle.

Önemli bir başka konuğumuz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti birinci Cumhurbaşkanı Sn. Rauf Denktaş’la yaşadık yeni öğretim yılının çoşkusunu. 3 Ekim unutulmaz günlerden birisi olarak kalacaktır belleklerde. Bolu’da Üniversitemizin açılışı, Lüksenburg’da AB ye ilişkin müzakereler...

Üniversitemiz kültür merkezi mavi salonunda koltuklar dolu, insanların bir bölümü kenar boşluklarda ayakta. Sn. Denktaş’ın görünmesiyle ayakta alkışlıyorlar salondakiler. Ve protokol konuşmaları başlıyor.

İlk söz Üniversite rektörümüz Sn. Yaşar Akbıyık’ın. “Bilim, özgür ortamlarda gelişir” sözü üniversitemizin slagonudur. Eğitim Programı Erasmus’a Üniversitemiz kabul edilmiştir. Telekonferans salonu oluşturulmuştur. Atatürk’ün işaret ettiği çağdaşlık yolunda modern eğitim için tüm olanaklar kullanılmaktadır. İç politika olarak Türkiye’nin birlik beraberliği tehlikeye atacak irticai faaliyetlerin karşısındayız.Dış politika olarak AB giriş sürecinde Türkiye’den bir tavizin beklenilmemesine inanıyoruz. (Ermeni soykırımı. KKTCumhuriyeti)

Avrupalının gündeme getirmeye çalıştığı Atatürk’ün resimlerinin kaldırılması görüşünde kendi büyüklerine ait resimleri kendi mekanlarına asmaya bilirler. Şunu çok iyi bilmeliler ki biz Atatürk’ün resmini daha yükseklere asabilmek için varız, diyerek Üniversitede 73 profesör, 45 doçent, 281 doçent, yardımcı doçent, 584 öğretim elemanı yirmi bir bin öğrencilerin olduğuna işaretle genel bilgi verdi.

İzzet Baysal Vakfı mütevelli heyeti Başkanı Ahmet Baysal Amca İzzet Baysala rahmet dileyip, mücahit Başkan Sn. Rauf Denktaş ayrı bir mutluluk verdiğini söyleyerek başladı sözlerine.

-Üniversitemiz en genç olan üniversitedir. İzzet Baysal, iline bugüne kadar kazandırdığı eğitim ve sağlık hizmetlerinin yanında en büyük ideali olan Üniversiteyi de gerçekleştirip hizmete sokmuştur. Bu kısa dönem oluşum yılları bundan sonra atılım yılları olarak gerçekleşeceğine inanmaktayım.

Akademik kurumlarda iki büyük değer vardır. Bilimsel araştırma çalışmaları ve mezunlarının aranan niteliklerle donatılmasıdır. Bu vakıftan, bu işimden bu üniversiteye bir katkı verilmişse, bu üniversiteden de başarı beklemek hakkımızdır.

Gençlere seslenmek istiyorum. İzzet Baysal ismini işittiniz. Bu kısa zamanda onu İzzet Baysal olarak daha yakından tanımalısınız. Bu insanın başarılarında inanılmayacak kadar farklılıklar vardır. Onun başarıları kılavuzunuz olmalıdır. Onun Atatürkçülüğünü iyi takip ediniz. Gerektiğinde bu ülkeye, bu insanlara Atatürk gibi karşılıksız verebilmesini bilmektir. İzzet Baysal’ın Atatürkçülüğü de böyle bir Atatürkçülüktür. Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Mehmet Özbostancı: - Toplumun daha güzel yarınlara ulaşabilmesi için; araştırmayı seven, çalışmayı seven, yaratan, üreten gençlere ihtiyacımız vardır. Kısa sürede yaşıtlarından çok iyi durumda olan Üniversitemiz, İzzet Baysal’dan güç olarak çalışmalarını sürdürmektedir. İzzet Baysal Efsanesi öğretmek ve öğrenmek görevimiz olmalıdır. Sevgili gençler; sıcak yuvalarınızdan İzzet Baysal yuvasına katıldınız. Dört yıl sonra memleketin kalkınmasında söz sahibi olacaksınız. Bolu halkının kapıları sizlere açıktır. Yeni öğretim yılının hayırlı olmasının dilerim.

Bu yazı toplam 633 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.