Yeni öğretim yılına yeni umutlarla merhaba -2

            11.10.2005

Üniversitemizin bir ayağı da Düzce İlimize uzanıyor. Yakın gelecekte yeni açılacak Üniversiteler Düzce İlimizi de bu konuda bağımsız hale getirecek. Sırt sırta iki Üniversite güzel bir kazanım.

Konuşma sırası Düzce Valisi Sn. Halil Nimetoğlu’na gelmişti. Geleceğin sevincini yaşar gibiydi. Kitleleri hamasi söylem ve akıcı heyecanlı konuşmalarıyla etki altına alınmasını bilen valimiz konuştukça çoşuyor, çoştukça konuşuyordu. İşte not alabildiğim sözcükleri.

-Düzce halkından Düzce kampüsünden selamlar, saygılar getirdim.

1992 yılında kurulup da bugün en önemli konuma gelen, genç ve olgun, genç ve yetişmiş, genç ve oturmuş Üniversitenin kurucusu Merhum İzzet Baysal’a rahmet olsun.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Üniversitemizin de öncüsü olacak, babası olacak. Ona hayat vermede ilkelerini öğretmede örnek olacaktır. Bu da bugünün başka bir yansıması olacaktır.

Büyümenin gelişmenin sınırı yok. Ne var ki, 500 Üniversitenin arasına girememenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Anadolu’ya ışık kaynağı olursak büyürüz. Bu ulusun kalkınmasında katma değer sağlarsak büyürüz. Dünya’da olup bitenleri gözleyerek, bu doğrultuda Dünyayı izleyerek büyürüz. AB nin hala zorluyoruz. Bir tarafta kapıyı zorlayan bir tarafta kapıyı açmak istemeyenler var. Sorunlara karşı kapı kapalı tutulmak isteniyor. Eğitim öğretim alanında öğrenci merkezli yöntemler, yeni teknikler, yeni metodlar gelişiyor, bunları alırsak büyürüz. Sorgulayan, soran, irdeleyen, güdüleyen değil, Dünyayı yönetmeye aday gençler böyle gelişir. Aydınlanma akıl kullanma becerisidir. Fikir hür irfanı hür insanlar ancak böyle yetişir. Konu gençler olunca geri kalmışlıkla hangi durumda olursa olsun güç birligi yapmalıyız. Atatürk ilkelerini bayrak eden öğretmenlerimizle “Eğitimde başarıya birlikte koşalım” kampanyasını Düzce’de başlattık.

Valimizin Sn. Ali Serindağ, nitelikli bireyler yetiştirmek görevimizdir diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti.

- Demokratik, laik ve Sosyal Devlet Cumhuriyetimizin bu günlere gelişinde Üniversitelerin payı büyüktür. Abant İzzet Baysal Üniversitemizin de Bolu’ya canlılık getirdiği bir gerçektir. Üniversitemize yüklediğimiz iki görevimiz vardır. Yaşlı sağlığı ve Eğitim öğretimde başarı başarısızlık araştırmasıdır.

Gençlik; en önemli ögelerden biridir. Büyük Atatürk bu yurdu gençlere güvenip emanet etmiştir. Gençler bu emanet için sonsuz dek uğraşacaklardır. Bağımsızlık adına Ülkeler ve Uluslar büyük sıkıntılar yaşar, diyerek her zaman ki kısa ve öz konuşmasıyla öğrenci ve öğretim görevlilerine başarılar diledi.

Kıbrıs dendiğinde akla gelen, yakın geçmişte yaşadığımız kanlı olaylardır. Kıbrıs dendiğinde Makarios, Eoka, vahşet geliyor akla. Ve Kıbrıs dendiğinde Barış harekatı ve de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mücahit Rauf Denktaş geliyor akla. Bütün bu aklımıza gelenler CD ile yansıttılar beyaz perdeye. İzledik hüzünlendik. Ne mutlu Türküm sözüyle çoştuk dalgalandık.

Üniversitenin açılış gününde bir başka heyecan da Lüksenburg’da yaşanıyordu. Müzakereler başlayacak mı? Başlamayacak mı? AB süresi içinde adından en çok bahsedilen Kıbrıs konusu hakkında Sn. Denktaş’ın da söyleyecekleri olmalıydı. Onu dinliyoruz.

Bu yazı toplam 676 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.