Yeni yıl ve hayatın anlamı

Yeni bir yıla daha merhaba, hoş geldin dememize sayılı günler kaldı. Sizin için yeni yıl takvim yapraklarının değişmesi mi? Yoksa yeni beklenti, dilek, temenni, umut mu? Dünyayı anlamlaştıran, onu güzellik, çirkinlik, savaş alanı haline getiren insan. İnsan olmanın bir anlamı var. Eğer yaratılmış olanların içinde özel yeri olan varlık olduğunuzu biliyor, yaşamınıza anlam katabiliyorsanız; ister geçmiş yıllar, ister gelecek yıllar sizin için hep değerli ve anlamlı olacaktır.

Bazı insanlar aynen mevsimlik bitkiler gibi ya da ağustos böceği gibi gününü gün ederek hayatını geçirmeyi, yaşamak sanıyor. Duygularını, düşüncelerini, aklını, tecrübesini kendi içinde yaşamak, yaşamak mı? Paylaşmayacaksanız, toplum içinde olmayacaksanız, insanlık hayrına bir işle meşgul olmayacaksanız, yaşamınızın nefes alıp vermek, yiyip içmekten başka kime neye yararı var. Bu yaşantı “OT GİBİ YAŞAMAK” değilse nedir?

Evet, yeni yıl geliyorsa hoş gelsin. Bizler geçirdiğimiz yılları ve gelecek yılı kendimiz, ailemiz, toplumumuz, insanlık için değerlendirmeye almalı, muhasebe yapmalıyız.

Kaybettiklerimiz neler, neden kaybettik. Kazandıklarımız neler nasıl kazandık. Kan gözyaşı, adaletsizlik nasıl düzeltilecek. Savaşlar, açlık, sefalet nasıl yok olacak. Nasıl paylaşacağız, kiminle paylaşacağız, neden paylaşmalıyız?

Eğlenceye, safahata dalmadan önce insan olduğumuzu hatırlayıp insanlık için yapacaklarımızı planlasak olmaz mı? Olur elbette. İnsanlık giderek yalnızlaşıyor. Egoizm herkesi kuşatıyor. Herkes ben ben demeyi marifet sanıyor.

Biz istesek de istemesek de zaman su misali akıp gidiyor. Zamanı durdurmak mümkün değil. Boşa giden zamanın TASARRUFU DA YOK. Öyleyse değişen takvim yapraklarını anlamlı yaşayalım, yaşatalım.

Kendini tanıyan, zamana hükmeden erdemli yaşayan insan olmak dileğiyle; milletimizin, insanlık âleminin yeni yılını tebrik ediyorum. Savaş yerine barış ve huzur diliyorum. Fakirliğin olmadığı, cahilliğin kalmadığı, adaletin sağlandığı yeni bir yıl diliyorum.

Ülkeyi yöneten sorumlulara da milletini anlamaya çalışmalarını ve yönetim sorumluluğuna sahip çıkmayı temenni ediyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

TÜRK OCAĞI BOLU ŞUBESİ GENEL KURULU

Türk Ocakları Osmanlı’nın dağılma sürecinde milli refleks, milli kıvılcım oluşturma ateşiyle yanan bir gurup AYDIN tarafından 1912’de kuruldu. Teslimiyete, mandaya, himayeye, yok oluşa dur demek için gönüllüler çığ gibi büyüdü. 1914’de Bolu'da şubesini açtı. Çanakkale'de, milli mücadelede (Sakarya'da, İnönü'de, Dumlupınar'da) hep en önde oldular. Onlar milletinin, kültürüne, inancına, toprağına, geleceğine sahip çıkmak üzere yola çıktılar. Büyük bölümü Çanakkale'de, Sakarya'da şehit oldu. Onların azmi, onların ülküsü hiçbir zaman unutulmadı.

Günümüz aydın geçinenlerinin benzerleri o dönemde de vardı. Emperyalizmin güdümünde MANDA ve HİMAYEDEN başka düşünceleri yoktu.. Türk Ocakları milletimizin köklü tarih ve kültüründen, inancından ders alarak yeni nesillere bu ibretli geçmişi aktarıyor. Geleceğe ışık tutuyor.

Bolu Türk Ocağı yaptığı eğitim, kültür ve aydınlatma amaçlı çalışmalarıyla Boluluların takdirini kazanmaya devam ediyor. Türk Ocağı kamu yararına dernek olması, partiler üstü çalışma prensibiyle milli ve manevi değerlerine bağlı herkesi heyecanlandırıyor.

21 Aralık 2008 de yapılan Şube kongresinde görev alan yeni yönetim kuruluna başarı diliyorum. Türk Ocağına Boluluları sahip çıkmaya, çalışmalarını desteklemeye davet ediyorum.

26.12.2008

Bu yazı toplam 1213 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.