Yeni yıla girerken

            31.12.2004

Yeni başlanan her işe yeni umutlarla, yeni projelerle ilk adım atılır.

Tüm düşünceler başarı üzerinde yoğunlaşır. Sonuçta sağlık ve mutluluktur beklenen. Her gecenin sabahında yeni bir güne "merhaba" derken, kaygılardan uzak olunması üzerinedir bütün dualar. Durduk yerde düşünülen adrese ulaşmak, yüce yaradanın verdiği aklı yerinde ve zamanında kullanmakla mümkündür. Deneyimli olmak geçmiş yıllarda yapılan yanlışlıkların tekrar edilmemesi için önemlidir.

Her yeni yılda, 365 günün döngüsü içinde turunu tamamlayan dişli çarkın, dişlerine takılan olumsuzlukları temizleyerek, sıfır noktadan geleceğe yelken açıldığında, doğal afetlerin dışında yanlışlıklarla çarkın dişlilerini sardırma olasılığı ortadan kalkar.

İnsanlar, yaşamları boyunca, olası doğal afetlere karşı önlem almasını düşünebilirse çoğu kez, en az zararla kurtulma mutluluğuna kavuşabilir.

Öğrenci, bir önceki yıldan gerekli dersi alabilmişse, memur bir önceki yılda karşılaştığı güçlükleri tespit edebilmişse, üretici bir önceki yılda karşılaştığı sıkıntıların giderilmesine yönelik çözümleri düşünüp, uygulamaya koyabiliyorsa, sevgililer, bir önceki yılda nelerin mutluluklarını engellediğinin farkında olabilmişse, eşler sağlıklı bir birliktelik için ne tür bir dayanışmanın içinde olmaları gerektiğini tespit edebilmişlerse, geleceğe ait yol haritalarını daha bilinçli, daha az hasarlı olabilecek şekilde çizme şansları olabilir diye düşünüyorum.

İşte ömrümüzden eksilen bir 365 günün eksilmesine, üzülmeyi aklımızdan geçirmezken, gelecek 365 günlerin mutlulukları için yeni umutlar, yeni beklentiler içinde "merhaba" demek istiyoruz yeni bir yıla. Her yeni yıl, ömür çizgisinin biraz daha kısalacağının işaretini verse de, biz hep mutluluk arıyoruz, ömrün ne kadar olduğunun bilinmeyen uzunluğunda.

Geçen günleri geri getirmek mümkün değil. Kurgu filmlerinde olduğu gibi zaman tüneline girip geçmişe gitmek de mümkün değil.

Önemli olan geçmişin güzelliklerini anılarda koruyup, belleklerde yaşatabilmek.

Keşkelerle geçen bir ömrün muhasebesini, burukluk içinde yapmak yerine, küçük küçük mutlulukları birleştirerek, yaşamı yaşanabilir güzelliklerle taçlandırmasını bilmektir. İnsan ömründe acılar da güzelliklerin ikiz kardeşi gibi. Biri yaşandığında, diğerinin kıymeti daha iyi biliniyor.

Hayatı güzelleştirmek, biraz da bizlerin ona bakışımızda gerçekleşiyor.

Bu duygular içinde 2005 yılının sağlık, mutluluk getirmesi dileğimle sevgi ve barış yılı olmasını temenni ediyorum.

Tüm güzellikler insanlar için olsun ve yaşansın.

Bu yazı toplam 721 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.