Yeni yılla gelen temizlik

Yeni yıla yeni umutlarla girmek kadar, yeni uygulamalarla da girmek önemli olmalı. Mevcut uygulamaların toplum için yararlı olacağı düşüncesiyle taktiksel yenilikler getirilir. İşte bunlardan birisi, Belediye’nin getirmiş olduğu 2006 yılıyla birlikte başlayacak olan yeni temizlik uygulaması...

    Toplum olarak bu uygulamada getirilen kurallara uyduğumuzda, hem şehrimiz temiz olup güzelleşecek, hem de ister evsel, ister kağıt türü, isterse her çeşit metal ve naylon türü atıkların geri dönüşümü sağlanarak ekonomiye katkı olacak.

    Bu uygulamada belki kırsal kesimde alıştığımız davranışlarımızdan vazgeçmekte zorlanacağız. Belki de, bireysel özgürlüğümüze kimse karışamaz, dilediğimiz gibi hareket etmemize kimse kısıtlama getiremez! Belediye’nin görevi, bireyin kirlettiği sokakları temizlemektir diyerek, alınan bu kararlara direnebilirsiniz. Ama unutmayalım ki burası şehirdir. Burada güzelliklerin güzel olarak kalabilmesi için, birlikte hareket edip korumamız gerek.

    Yaptığım televizyon programında hem Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Mehmet Özbostanı’nın, hem de Temizlik İşleri Müdürü Sn. Celalettin Arslan’ın bundan böyle yeni uygulama ile Belediye’nin yapacakları ile halktan istedikleri konusunda şunları söylediklerini bizi izleyenlerin duyduğunu sanıyorum:

    -2006 yılında temiz bir Bolu sloganıyla yola çıkıldığı. Bu konuda vatandaşın da yardımıyla mutlaka başarıya ulaşılacağını anlattılar.

    -Bunun için sokak ve caddelerdeki konteynerler kaldırılacak.

    -Apartman ve evlerden çıkan çöpler ayrıştırılacak, ayrı ayrı poşetlere konacak.

    -Ayrı ayrı torbalanan çöpler, Pazar günü hariç olmak üzere günün yalnızca 18.00-20.00 saatlerinde apartman ve evlerinin önüne çıkarılacak.

    -Soba külleri de aynı gün ve saatlerde soğutulmuş olarak torbalanıp kapı önüne konacak.

    -Kalorifer curufu haftanın iki gününde soğutulmuş ve torbalanmış olarak kapı önünden alınacak.

    -Temizlik İşleri bünyesinde motorize birlikler oluşturulup sokak ve caddelerin sürekli kontrol altında tutulacağı. Kurallara uyamayanlar hakkında yasal uygulamaların yapılacağını çok ciddi bir şekilde anlattılar.

    -Çöplerin toplandığı bölgede yapılan çalışmalarla, katı atık çöp toplama merkezinin çalışmaları bitmek üzere. Burada yapılacak ayrıştırma işlemlerinden sonra, atıkların değerlendirileceğini ifade ettiler.

    -Bu konuda yapılan çalışmaların bir başka ciddi uygulamasının sağlık kuruluşlarının atıkları özel araçlarla ayrı ayrı toplanacak, yüksek ısılı fırınlarda özel işlemle imha edilecek. Bu işlemler için uygulamalar İzmit “İZAYDAŞ”da yapılmakta.

    Anlatılanlar güzeldi. Bu güzelliğin oluşumunda vatandaş olarak bizlere büyük iş düşüyor. Bu konudaki, sorumluluklarımızı yerine getirebilirsek, güzel ve temiz bir ilimiz olacak. Bütün bunları Belediye böyle istiyor diye değil, kendimiz ve çocuklarımız için yapmamız gerektiğine kendimizi inandırabilirsek, herşey daha güzel olacaktır.

    Yeni yılla herşeyin tertemiz olması dileğimle, nice yıllara.

04.01.2006

Bu yazı toplam 592 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.