Yerin altı üstü kavgası devam ediyor-1

            17.11.2004

Erzincan, 1944-1967 Bolu depremlerinde belleklerde kalan, sarı öküzün başını sallamasıdır. Günahkar insanları cezalandırmak için sarı öküzün boynuzları üzerinde duran dünyayı şöyle bir sallayıvermesiyle depremlerin meydana gelmesidir...

Deprem konusunda bilimsel gerçeği 17 Ağustos ve 12 Kasım tarihlerinden sonra öğrendik. O zaman öğrendik, yeraltı hareketlerini. O zaman öğrendik, yerin altında olanları inceleyenlerin jeologlar-jeofizikçiler olduğunu.

Eskiden iletişim teknolojisi bugünkü kadar hızlı mıydı? Şimdi dünyanın neresinde olursa olsun anında ulaşıyor ses ve görüntü. Artık yaşlısında gencinde, sarı öküzü kızdıracak kırmızı kart olayı yok...

Adına Marmara depremi dediğimiz büyük afet sonrası reyting sevdası yüzünden her akşam birileri çıkıp bilimsel açık-lamalar yaptı deprem üzerine. Her söyleşide sorumluluk alanı içine giren teknik adamların açıklamaları, inşaat sektöründe birbirini tamamlayan jeologlar-inşaat mühendisleri- mimarları karşı karşıya getirip, tatlı sert şova dönüştürdü ekranları. Bir kavgadır başladı yerin altı, yerin üstü diye. Aradan geçen beş yıla karşın bu kavganın bitmediğini gördük 12 Kasım 2004 tarihinde Jeolog Sn. Oğuz Gündoğdu’nun konferansında.

Bu konferansta görülen o ki, halkta deprem korkusu azalmış. Alınan önlemler sonucu mu, yoksa bu da ötekilerden farklı olmaz düşüncesinden mi veya beş yıl öncesi yaşanan acıyı tekrar yaşamamak adına mı? Belediye eski Nikah Salonu’nda dinleyiciler halktan ziyade öğrenci ağırlıklıydı.

Sn. Gündoğdu, depremin bir bütün olduğunu, parçaların kırılmasıyla bitmediğini. Depremden en az zararla kurtulmanın eğitim ve örgütlenmeyle mümkün olduğunu, yapılan bir kısım uyarıların bilimsellikle alakasının olmadığını söyledi. Ve salondakilere sordu: Dünyanın en çok depreme maruz kalan ülkesinin neresi olduğunu. Hep bir ağızdan yanıtladık Japonya diye. Ama yanılmışız. Meğer Türkiye imiş. Sorular arka arkaya geldi. Neden deprem anında sıraların altına gireriz? Neden ana karnındaki cenin gibi dururuz? Yanlış söyleriz endişesiyle yanıt gelmiyordu sorulara ne öğrencilerden ne de öğretmenlerden. Oysa deprem sonrasında bunlarla yıkanmıştı beyinlerimiz. Bu konunun uzmanları bilimadamları anlatmıştı nedenini kitaplarda, gazetelerde, televizyonlarda örnekleme yaparak. Neden olacak a benim sevgili hocam? Tabii ki can güvenliğimizi sağlamak içindir diyemedik. İyi ki dememişiz. Anlatılanların tümü yanlışmış. Nereden bileceksiniz uzmanların yanlış söyleyeceğini?

Devam edecek

Bu yazı toplam 723 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.