Yerin altı üstü kavgası devam ediyor-2

            18.11.2004

Sayın Oğuz Gündoğdu, deprem konusunda yoğun emek harcayan bilgi birikimli bir bilim adamı. Ve de bildiğini orasından burasından eğip bükmeden dobra dobra söyleyen birisi. Bu özelliğini bilenlerin merakı, İstanbul Marmara Depremi söylemleri sonucunda Bolu’ya ne olacağı. Daha önceleri anlatılan Bolu merkezli bölük pörçük çerkeş Gerede uzantısı fayların ne alemde olduğu. Ufukta görülen birşeyler var mı üzerine yoğunlaşıyordu.

Bir gerçek vardı, bu depremlerin devam edeceği. Bunun için eğitimli olmanın önemi. Bunun için Afet Yönetimlerinin oluşturulması. Bunun için illerde kriz masalarının oluşturulması ve sivil toplum örgütlerinin işlemlerin içinde yer alması gerekliliğine işaret ediyor devamla.

Depremin bitmesiyle ne olup olmadığını, paniğe kapılmadan düşünüp ulaşılabildiğince doğalgaz, su vanalarının kapatılmasının düşünül-mesi gerektiğini. Deprem çantasında kullanılıyorsa ilaçların ve kıymetli eşyaların olabileceğini ve en önemli konunun aile bireyleri ile nerede toplanılacağına ait nokta yer tespiti olduğunu anlattı. Diğer bölgelere göre Bolu Merkez’de Mühendislik hizmetlerinin iyi durumda olduğunun görüldüğünü, ancak ilçelerdeki durumun ne olduğunun bilinmediğini. 12 Kasım sonrasında binaların teknik anlamda incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Elmalık fayının Çerkeş Gerede fayı ile birleşmesi gerektiğini. Tam olarak araştırmaların yapılmamasına karşın İznik Gölü’nün güneyinden giden bir fay hattının daha olduğunu... Çalışmalar tam bitmemiş olmasına rağmen Bolu baseni ortasından geçen bir fayın olabileceği üzerinde durulduğunu, Devlet politikasının oluşturulması için ciddi anlamda deprem şurasının oluşturulması gerektiğini vurguladı. Herşeye karşın biz de afet yönetiminin çok iyi geliştiğini, bilimsel ve teknolojik gelişmeler o kadar gelişmiş olmasına karşın, hücre çalışması şeklinde organize olan birimlerin Japonya Kobi depreminde binlerce insanın yanarak ölmesini önleyemediklerini, nedeninin de hangi birimin sorumluluğunda olduğu düşünülünceye kadar herşey yanıp kül olmuştu dedi.

Sn. Gündoğdu, Bolu insanını karamsarlığa sevk edecek yeni birşey söylemedi. Anlatılanların hepsi de rahmetle andığımız Prof.Dr. Sn. Aykut Barka’nın işaret ettikleriydi. Çünkü bu ikilinin Bolu’da birlikte yaptığı çalışmalar vardı. Bolu’yu iyi tanıyorlardı.

(Devam edecek)

Bu yazı toplam 620 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.