Yerin altı üstü kavgası devam ediyor-3

            19.11.2004

Depremle ilgili bundan önceki konferanslarda gündeme gelen tartışma hiç gereği yokken, bu toplantıda da gündeme geldi.

Sorulara geçildiğinde, Bolu’da hasar gören binaların kontrolsüz güçlendirildiği. Onarımların boya, badana ile makyajlandığı. Bu binalarda oturmaya mülk sahiplerinin de cesaret edemeyip kiraya verdikleri gündeme getirildi.

Sn. Gündoğdu, bu konudaki güçlendirme ve onarımların bir yönetmeliğinin olmadığını vurgulaması üzerine, İnşaat Mühendisleri Odası’ndan tepkiler geldi ve yerin altı yerin üstü kavgası başladı.

Oysa Bolu’da bilinen bir kısım gerçekler de var, gözardı edilemeyecek. Geçmiş Belediye döneminde bir yığın çalışmalar yapılmıştı. Hatta iki üniversite ve Maden Tetkik Arama Enstitüsü TÜBİTAK Araştırma Enstitüsü’nün ayrı ayrı yaptığı bu çalışmaları birleşerek neden yapmazlar serzenişinde bulunan Gündoğdu da teyit ediyordu.

Bölgesel bazda yapılan jeolojik çalışmaların sonucu Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bölge bölge kat yüksekliği tahdidi getirildi. Hatta Karaçayır, Büyüksu arasında yapılaşma kaldırıldı.

Gene Belediye tarafından mevcut binaların ne durumda olduğunu tespit için üniversitelerden bu işin uzmanı bilimadamları getirilip Bolu Mimar ve Mühendislerine seminer verdirilerek bina kontrolleri için ekipler kuruldu.

Doğru, yanlış Devlet “Yapı Denetim Kurulları” oluşturdu. İnşaat sektöründe işlerin kontrollü yürümesini istedi ama, getirilen her yenilik için cebimizden çıkan para hesabı yapılarak getirilen her yeniliğin orasından burasından deldik.

Gene Belediye güçlendirmelerin yoğun olduğu dönemlerde, gene bu konuda seminerden geçen Mimar ve Mühendislerden güçlendirme projelerini tetkik için komisyon kurdu. Zemin araştırmalarında parsel bazında laboratuvar raporları istedi. Bu konulardaki eleştiriler bitmek tükenmek bilmedi.

O dönemleri hatırlayanlar çok iyi bilir. Elinde belgesi olan bir yığın yabancı şirket fiyatlarda damping yaparak güçlendirmeleri aldı ve yaptı. Zemin etüt çalışmalarında bir yığın raporlar üzerinde olumsuz dedikodular üretildi. Bütün bunların yapımında kimse bizi zorlamadı. Cüzdanımızın elverdiği ölçülerde uygun olan firmalara işimizi yaptırdık. Şimdi, feryat ediyoruz: "Bu binaların oturma garantisi var mı?" diye. Sn. Gündoğdu diyor ki: "İnşaat sektöründe jeolog-inşaat mühendisi ve mimar üçlüsü birli olmalı." Biri yerin durumunu, biri yerin durumuna göre yapının dayanıklılığını, statik hesabını, bir de her iki özelliği bozmayacak mimarı güzelliği, estetiğini dizayn etmeli. Bu düşüncede yanlış var mı? Yanlış olan olaylara şartlanmış olarak bakılmasıdır.

Devam edecek

Bu yazı toplam 676 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.