Yerleştirmede sıramız

            24.08.2004

Meraklı bir bekleyişin ardından geçerli ÖSS puanını alan öğrenci ve ailelerinde herşey normale döndü mü?

Çocuklar mutlu, aileler mutlu mu?

Öyle bir sistem ki, bir solukta ne can veriyorsunuz, ne yaşamdan tad alıyorsunuz. ÖSS ve LGS sınavları hem ana-babalar, hem de gençler için dünyadaki sırat köprüsünü geçmek gibi birşey. Diyelim ki, kıldan ince, kılıçtan keskin yolu geçtiniz çat kapı, istediğiniz yerde konaklama şansınız nedir biliyor musunuz?..

Sınav için geçer puanı alanların tercihlerine göre yerleştirme işlemlerine ait geleceğe giden yolda, kimilerine yeşil, kimilerine kırmızı ışıklar yandı. Kırmızıya takılanların dünyaları sanki karardı. Bu durum dünyanın sonu olmamakla birlikte, bu kararmada kendi paylarının olduğunu hatırlamak, daha planlı hazırlık içinde olmalarını sağlayacağına inanıyorum. Tabii ki bir hedefleri varsa!..

Yeşil ışıkla yolu açılanların hepsi mutlu mu? Sanmıyorum! Onlar sadece bir yüksek öğretim kurulunda okuma hakkını yakalamış olma şansına sahipler. Belki de çoğu ailelerinin olmasını istediği bölümlerde belki de, orası olmazsa şurası olsun tercihiyle girilen yerler. Yeteneklere uyumu, sevmekle bağışıklığı söz konusu olmayan yerlere yerleşimde ise ısınmada epey zorlanacaklardır. Ne olursa olsun onlar şanslarını değerlendirmek çabası içinde olmalılar.

ÖSS sınavlarıyla birlikte gündeme düşen başarı ve başarısızlık değerlendirmesinin gerçek ölçüsü tercihlerden sonraki sıralamada olmalı. O sıralamaya göre lisans-önlisans-sınavsız geçiş ve açık öğretim fakültelerine göre yerimize bir bakalım da fotoğrafı değerlendirelim.

2004-ÖSS LİSANS PROGRAMINA YERLEŞEN İLLER ARASINDAKİ DURUMUMUZ

Sınavı geçerli olan 7195 öğrenciden 678 kişi lisans programına yerleşmiş, %9.42’lik durumuyla 49.sırada yerini almıştır.

Aynı programların 161 öğrenci sınavla 467 öğrenci sınavsız olarak iki yıllık meslek okullarına, 800 öğrencinin de açıköğretim fakültelerine yerleştiği %29.27 oranla toplam 2106 öğrencimizle 31.sırada yerimizi almış bulunmaktayız.

Burada 31.sırada olmamızın önemli etkenlerinden birisi, Meslek Liselerinden sınavsız geçişlerdir. Esas olan lisans programlarındaki sıralamadaki yerimizdir. Burada da geçen yılın gerisine düşülmüştür.

Amaç suçlu aramak değil. Gerçeklere göre hastanın tedavisinde sorumluluğu olan sistemin, öğretmenin, velinin, öğrencinin ve de yönetimin ortak konsiltasyonu sonucu teşhis ve tedaviyi koymasıdır. Umarım bu öğretim yılında hasta masaya yatırılır.

Bu yazı toplam 768 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.