Yılan hikayesine dönen Boludağı Tüneli’nde ışık göründü..!

            16.09.2005

“Gidemediğin yer senin değildir.” Yedi düvele meydan okuyan, üç kıtada 650 yıl hakimiyet süren Osmanlı’nın bize bıraktığı en önemli miras ORMANLARIMIZDIR. Yol, su, elektrik, sanayi diye hiçbir şey ANADOLU için reva görülmemiştir. Kurtuluş Savaşı ile düşmanla mücadele eden Genç Cumhuriyet peşinden ülkenin imarı ve kalkınması mücadelesine başlamıştır. 10. Yıl Marşı’nda dile getirildiği gibi; 10 yılda her taraf ağlarla örülmüş, sanayinin temelleri atılmış, insan yetiştirmek üzere eğitim seferberliği başlatılmıştır.

ATATÜRK’ÜN ölümü ve çok partili siyasetle devlet yönetimi sulandırılmış; Devlet kaynak yaratmak yerine kaynakları tüketen bir yapıya oturtulmuştur. Ülkenin hedefleri iyi tespit edilememiş; petrolü olmayan ülkemizde karayollarına ağırlık verilmiştir. İlk on yılda yapılan demiryolu ağına gülünç miktarda ilave yapılmış, deniz ve hava taşımacılığında aynı tutarsızlıktan nasibini almıştır. Kara taşımacılığı için yüksek standartta yol gerektiğinden ... yetersiz yollara kazalar sonucunda trilyonlar ve milyonlarca can kurban verilmiştir. Kalkınmışlığın göstergesi ULAŞIM’DIR. Ulaşımdaki gelişme her türlü gelişmeyi peşinden getirir. Yolların yetersizliği için dış kaynaklı krediler alınmış, otoban yapılmış, otobanlar adeta yılan kıvrımı gibidir. Bu yollardan devlet hortumlanmış borç batağına sürüklenmiştir.

BOLUDAĞI TÜNELİ

İstanbul-Ankara güzergahında Boludağı geçişi hem bir kabus, hem de cellat olmuştur. Burayı geçmek için 19 Şubat 1990’da ilk tünel sözleşmesi yapılmıştır. 1994 yılında bitmesi hedeflenen projenin bugünkü bitiş tarihi, Aralık 2006’-dır. Aradan 16 yıl geçmiştir. Proje maliyeti 570 milyon dolar iken, bitiş maliyeti 890 milyon dolara çıkmıştır. Tünelin uzunluğu 2,871 km iken Viyadükler 5461 km, otoyol bağlantılarıyla birlikte 25,600 km’dir. İngiltere, marş tünelini 7 yılda bitirmiştir. Tünelin uzunluğu 50 km, yol uzunluğu 380 km’dir.

Tünelin ışığı 16 yıl karanlıktan sonra görünmüştür. Bu bir basiretsizliktir. Devlet malının israfı millete yük getirmektir. Her iktidar aynı hataları yapıyor...! Mevcut iktidar yetersiz yolları duble yol projesiyle genişletme kararı almış, bu proje devam ediyor. Aslında çok isabetli bir karar. Ancak geçmişteki kalitesizlik, kontrolsüzlük hastalığı devam ediyor. Bu da maliyetleri şişiriyor. Duble yol yapılan yerlerde; Kazalarda % 90 azalma olmuş. Yaralı sayısı % 72 düşmüş. Bu oranlar sevindirici ama yeterli değil..! Herşeye rağmen tünelin ucunda ışığın görünmesi iyi haber. Yol güzergahının değişecek olması nedeniyle eski yol üzerindeki tesislerin, çalışanlarının mağdur olmaması için kapsamlı çalışma yapılmalıdır.

AB SÜRECİNDEKİ TÜRKİYE’DE ULAŞIM POLİTİKASI NASIL OLACAK...?

AB, kişilerin ve malların birlik ülkeleri arasında serbest dolaşımını sağlamak üzere; 2010 yılını hedefleyen AVRUPA KARAYOLU GÜVENLİĞİ EYLEM Planı hazırlanmıştır.

Bu plana göre kazalar en az % 50 azaltılacak, yol standartları yükseltilecek, yollar Duble yol haline (askeri ölçüde) getirilecek. Diğer taşımacılık sektörleri (deniz, hava, hafif raylı sistem, iç su yolu taşımacılığı) geliştirilip karayolunun yükü azaltılacaktır.

Bütün dünyada geniş alanlara yayılmasına rağmen, demiryolu taşımacılığında düşüş görülmektedir. Deniz taşımacılığı ise hızla gelişiyor. Ülkemizde de eski filoların yenilenmesi, liman yapımı, genişletme faaliyetleri, RO-RO taşımacılığında olumlu gelişmeler var.

Hava taşımacılığı çok bakir bir alan iken, AB ülkelerine yetişemesek de olumlu gelişmeler var.

AB; Kara, Hava, Deniz, Hafif raylı sistem ve iç su yolu taşımacılığın geliştirilmesi için BEYAZ KİTAP yayınladı. Ülkemizin de AB müktesebatına ve kalitesine uyum açısından bu kitaptaki öngörüşlere uygun bir mastır planı, yani BEYAZ KİTAP hazırlanması gerekiyor.

Binlerce km karayolu yapan Türkiye Cumhuri-yeti’nin Karayolu Taşımacılık Kanunu yoktu..! Yeni çıkarıldı ve yürürlüğe girdi. Bu kanun bazı taşları yerinden oynattı..! Artık taşımacılık sektörü belgesiz ve sigortasız çalışamayacak..! Yani kalite ve güvence artacak.

SONUÇ OLARAK..!

Devletimiz taşımacılık sektörünü ihracat ithalat ve gelişme için yeniden planlamalı.

AB mevzuatına uygunluk sağlanmalı. Sektörler arası ve sektörel gelişme için standartları yükseltmeli, AB taşımacılık sektörüne uygun ağ oluşturulmalı, güvenliği ön planda tutan yatırımlar yaparak kazaların azaltılması ile mal ve can güvenliği sağlanmalıdır. Yatırımlar Boludağı Tüneli’nde olduğu gibi 16 yıl sürmeden bitirilmelidir.

BOLUYA ULAŞTIRMA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ AÇILDI..!

Bölge Müdürlüğü Karayolları Taşımacılık Kanununa uygun faaliyette bulunmak, görev alanındaki kıyı şeridinde liman ve balıkçı barınaklarının yapımını takip etmek üzere; Sayın Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM’ın teşrifleriyle açıldı. Bolu taşımacılığın merkezi olduğu için isabetli olmuş. Bölge Müdürlüğü; Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük,Düzce, Kastamonu illerine hizmet götürecek, inşallah hayırlı olur. Bölge Müdürlüğü’nün açılışına emeği geçenlere de teşekkürler hayırlı olsun..!

Bu yazı toplam 1068 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.