Yıldız’dan Oran’a destek

Yıldız’dan Oran’a destek

BTSO seçimleri yaklaşırken, kazan iyice kaynamaya başladı. Latif Mağazaları A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Latif Yıldız’dan, BTSO Yönetim Kurulu Başkanlığı için Domino Tekstil’in sahibi Umut Oran’a destek

BTSO seçimleri yaklaşırken, kazan iyice kaynamaya başladı. Latif Mağazaları A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Latif Yıldız’dan, BTSO Yönetim Kurulu Başkanlığı için Domino Tekstil’in sahibi Umut Oran’a destek geldi.

Latif Mağazaları Yönetim Kurulu Başkanı Latif Yıldız, yaklaşan BTSO seçimleri ve mevcut yönetim ile ilgili çeşitli açıklamalar yaptı. Yıldız, şu andaki yönetimin değişmesi gerektiğine dikkat çekerek; Umut Oran'ın Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'na çok büyük güç katacağını düşündüğünü ifade etti. Yıldız, konu ile ilgili, kendisine yönelttiğimiz sorulara şu şekilde cevap verdi:

* 8 Mart'ta BTSO seçimleri var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

8 Mart'ta BTSO seçimleri olduğunu küçük bir ilanla da olsa öğrendik. BTSO'nun kamuoyundaki önemi sivil toplum örgütü misyonu üstlenmesi açısından da çok önemlidir. Bolu'da da BTSO'nun önemli olduğu ve Bolu'nun sorunlarının çözümünde lokomotif olabileceği hepimiz tarafından bilinmektedir. Fakat BTSO'nun mevcut yönetiminin Bolu'nun sorunlarına yeterince vakıf olmadığı hepimiz tarafından biliniyor. Bu nedenle 8 Mart seçimleri Türkiye'nin yeni dönüşümüne paralel çözüm üreten, sorumluluk alan bir yönetim ya da statükocu mevcut yönetimin devamının seçimi olarak algılamak mümkün.

* Siz 17 Ağustos 1999’da Turgut Kalaycıoğlu ile kamuoyunda yoğun bir polemiğe girdiniz. Bunun sebebi neydi?

17 Ağustos depreminde Bolu, Gölcük kadar olmasa da ekonomik olarak çok büyük yaralar aldı. Ben de bunu gözönüne alarak, Gölcük ve bölgesinin o tarihte afet bölgesi olma arzusunu Ticaret Odası Başkanı Turgut Kalaycıoğlu'nun gündemine sundum.

Yani Bolu'nun afet bölgesi olma fırsatını, ekonomik olarak kalkınmasında önemli bir yer tutacağını düşündüğüm için bu fırsatı BTSO Başkanı'nın değerlendireceğini düşündüm ve kendisine bildirdim. Bu görüşlerimi Turgut Kalaycıoğlu dışında Bolu kamuoyuna da sundum. Bolu kamuoyu buna çok yoğun bir ilgi gösterdi. Hatta konu dönemin Başbakanına kadar gitti.

Orada üzücü olan BTSO Başkanı Turgut Kalaycıoğlu'nun bu olaya kayıtsız kalması hatta karşı olmasıydı. Turgut Kalaycıoğlu'nun bu olaya karşı olmasına duyduğum tepki, benim Kalaycıoğlu ile polemiğe girdiğim şeklinde bir izlenim oluşturdu.

* İleriki zamanlarda da polemikleriniz ve sizin eleştirileriniz devam etti. Bu sadece deprem ile kalmadı.

O süreci izlediğiniz zaman, Ticaret Odası Başkanı olan Turgut Kalaycıoğlu'nun Bolu kamuoyunda üstüne düşen görevi yapmadığına gösterdiğim tepkinin sonucu olduğunu görürsünüz. Mesela nedenlerden biri Bolu'daki gelişmelere, Bolu daki sorunlara BTSO 'nun sahip çıkamaması, doğru bakış açısı getirememesiydi. Daha doğrusu BTSO Başkanı Kalaycıoğlu'nun statükocu bir bakış açısına sahip olması, Bolu'daki sorunlara vakıf olmasını engelliyordu. Ben de Ticaret ve Sanayi Odası'nın daha etkileyici olması gerektiğini, diğer illerdeki odalarda olduğu gibi olması gerektiği için eleştirilerimi gündeme getiriyordum.

* Fakat siz Meclis Başkanı Sabahattin Yamaner'i de eleştirdiniz. Sadece Turgut Kalaycıoğlu olarak kalmadı.

Benim "Yamaner'in BTSO kaygısı" başlıklı yazımda Yamaner'e getirdiğim eleştiri, aynı zamanda Yamaner'in analizidir. Orada Sabahattin Yamaner'e tepki gösterirken çıkış noktam Yamaner'in, Yener Ağabey'in "Umut Oran BTSO Başkanı olmalıdır" yazısına duyduğu tepkiye cevap niteliğindeydi. Yener Ağabey, Umut Oran ismini BTSO Başkanı olarak lanse etmesi ve bu olayın kamuoyunun gündemine gelmesi BTSO'ya hiçbirşey kaybettirmez. Hatta ben çok güç katacağı inancımı da ifade etmiştim. Fakat kamuoyunda hiçbir olumsuz tepki yokken, hatta Oda Başkanı Turgut Kalaycıoğlu hiçbir tepki vermezken Meclis Başkanı Sabahattin Yamaner'in üstüne vazife edip son derece sert bir şekilde Umut Oran ismine tepki göstermesinin nedenini bugünkü seçime bakıp çok daha iyi anlayabiliriz.

* Ne demek istediniz?

BTSO da 8 Mart'ta bir seçim sözkonusu. Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin seçimi kamuoyuna duyuruş şekline baktığınız zaman, kamuoyuna ne kadar yansıtmak istediklerini açık bir şekilde görmüş olursunuz. Diğer tarafta BTSO'da statükocu bir yönetim anlayışının korunmak istendiğini görürüz. Ben buna Yamaner'in de aday olduğunu düşünüyorum.

* Bu statüko nasıl korunmak isteniyor sizce?

Kamuoyunun gündemine bakarsanız, BTSO seçimini göremezsiniz. Çünkü BTSO seçimleri kamuoyunun göndemine yeterince yansıtılmamıştır. Yine geçtiğimiz bayram Gazeteciler Cemiyeti’nin Bayram Gazetesi’nde, BTSO Başkanı Turgut Kalaycıoğlu ve Meclis Başkanı Sabahattin Yamaner'in demeçlerine baktığımız zaman, Turgut Kalaycıoğlu'nun tekrar başkan olmak istediğini, Yamaner'in de Meclis Başkanlığı yerine yönetim kurulu başkanlığına göz kırptığını görürsünüz. Yani aynı statükoyu paylaşan, aynı yönetim anlayışına sahip insanların mevcut statükoyu korumak istediği görülüyor.

* Umut Oran BTSO Başkan adayı olacak mı?

Umut Oran’ın BTSO Başkanı olabileceğini Yener Ağabey yazdığında kendisi hiçbir olumsuz cevap vermedi. Olumlu da cevap vermedi. Fakat bugünkü statükonun değişmesi, Umut Oran'ın "Başkan olmak istiyorum" demesi ile mümkün değil. Ancak kamuoyunun ve BTSO üyelerinin duyarlılığı ile mümkün. BTSO'nun bu günkü yönetim anlayışının yoğun eleştirilere rağmen mevcut yönetimin devam ettirilmek istenmesi BTSO'ya hiçbirşey kazandırmayacaktır. Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olacak kişinin BTSO'ya güç katabilecek, BTSO'nun bugünkü kapalı yapısını değiştirebilecek bir vizyona sahip olması gerekir. Bu da ancak bu günkü yönetimin değişmesi ile mümkündür.

* Sizce Umut Oran Başkan olmalı mı?

Ben Yener Ağabey'in "Umut Oran BTSO Başkanı olmalıdır" görüşüne katılıyorum. Kesinlikle çok büyük güç katar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.