Yılmaz 5 seneyi değerlendirdi

Yılmaz 5 seneyi değerlendirdi

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Bolu Gündem Gazetesi ailesiyle Filiz Restaurant'ta bir araya gelerek, görevde olduğu 5 seneyi değerlendirdi. Yılmaz,“Bolu ile ilgili konularda ben elimi koymuyorum kellemi ortaya koyuyorum. Hiç kimse Bolu ile ilgili

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Bolu Gündem Gazetesi ailesiyle Filiz Restaurant'ta bir araya gelerek, görevde olduğu 5 seneyi değerlendirdi. Yılmaz,“Bolu ile ilgili konularda ben elimi koymuyorum kellemi ortaya koyuyorum. Hiç kimse Bolu ile ilgili yapılacak bir konuyu engelleyemez. Sadece geciktirir” dedi.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu'da yayın yapan her gazeteyle ayrı ayrı yapmayı planladığı yemekli sohbet toplantısının ilkini Bolu Gündem Gazetesi ailesiyle gerçekleştirdi.

Filiz Restaurant'ta akşam yemeğinde Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'la bir araya gelen Bolu Gündem yönetimi, çalışanları ve yazarları, Bolu'ya yapılan hizmetler, eksikler ve yapılması düşünülenlerle ilgili görüş alışverişinde bulundular.

“HİÇ KİN BESLEMEDİM”

Üslubuyla ilgili bir soruya cevap veren Alaaddin Yılmaz, “Üslubum hatalı bunu kabul ediyorum. Benim bu tavrımı yanlışlığını siyasi çevrelerde söyledi. Üslubumun yanlış olduğunu Başbakan'a bile anlattım. Bu konuda çok değişik yerlerden tepkiler aldım. Ama içimdeki niyet kesinlikle üslubumla aynı değil. Hayatım boyunca kimseye darılmadım, kin beslemedim” dedi.

Bolu'nun en büyük projesinin Pazar yeri projesi olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz, “100 bin metrekaredir. Otopark problemi her yerde yaşanan bir şey. Burada 1500 otopark olacak. Böyle bir proje sadece Ankara Kocatepe Camiinde var. İnşallah yeni dönemde göreve gelirsek hemen bu projeye başlanacak ve tamamlanacak. Projesini hazırladık ve ihale noktasına kadar geldik. Ancak Finansman sıkıntısı yaşamaktayız ama biz bu projeyi kesinlikle iptal etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

PAŞAKÖY KAVŞAĞI VE YENİ TERMİNAL

“Biz günü kurtarmaya yönelik projeler yapmadık, yapmayacağız” diyen Yılmaz, “Bolu'nun tek bir girişi olacak. Biraz abartıyor olabilirim ama bu 500 senelik bir plan. Artık kuzey güney girişi diye bir şey olmayacak. Şu anki yapılan terminal büyüklük açısından 50 yıllık bir döneme hitap ediyor. Kolay bir proje değil. 40-50 dönümlük alanı alabilmek için çok uğraştık. Ayrıca buranın masrafları eski terminalin satılmasıyla finanse edilecek. Böyle bir durum yok. Eski terminal alanı satılarak pazaryeri projesinde kullanabiliriz” dedi.

“TÜRKİYE'NİN EN UCUZ SUYUNU BOLU İÇECEK”

Su konusunda Türkiye'de en büyük yatırımları yapanın Bolu Belediyesi olduğunun altını çizen Alaaddin Yılmaz, “Bu yatırımlara benim finanse etmem lazım. Benden önceki dönemde toplam %660 zam yapılmış. Ben ise 5 yılda %60 zam yaptım. Bolu kadar su yatırımı yapan başka il yok. Suyu Gölköy'de basıp, arıtıp en geç Mart'a kadar vereceğiz. Bolu'da bir senede 11 milyon metreküp su dağıtıldı. Dağıtılan bu miktarın ancak 4,5 milyon metreküpü tahsis edildi. Yapacağımız baraj tek başına 11 milyon metreküp su veriyor ve su temiz arıtılmasına gerek yok. Baraj faaliyete geçtikten sonra da Gölköy'ü kullanmaya devam edeceğiz. Ancak şu şekilde: barajla ilgili bir sıkıntı olduğunda direk Gölköy'den suyu vereceğiz. Suyun pahalı olması kısa bir süre için geçerli. Dediğim gibi bu projeleri finanse etmek lazım. Kısa bir süre sonra Türkiye'nin en ucuz suyunu Bolu içecek” şeklinde konuştu.

Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Çele Barajı hayalimiz. Bu baraj tek başına Bolu'ya yetecek su rezervine sahiptir. 11 milyon metreküp su hacmi var. Devlet su işleri burada zemin etütleri yaparak olumlu yanıtı verdi. Şu anda Çele barajı devlet kayıtlarına işlenmiştir. Bu projeyle ilgili de eski başkanımız Muzaffer Işın'ı rahmetle anıyorum. Bizim bu konudaki 2. planımız Karadere sularıdır. Şu anda Karadere sularının 43 litresini Bolu'ya tahsis ettirdim. Bürokratlar bile bizi engellemeye çalıştı ama biz elimizden geleni yaptık ve ancak bu karını başardık.”

ÇALIŞAN SAYISI 590

117 Belediye işçisinin işten çıkarılmasıyla ilgili bir soruyu cevaplandıran Alaaddin Yılmaz, “Başkanlığı devraldığımda işçi fazlalığı vardı. 117 personelin işten çıkması ya da ücretsiz izne ayrılması gerekiyordu. Böyle olunca bu durum hemen siyasi rant olarak görüldü. İşçileri 'biz sizin arkanızdayız' denildi. Ben ise bunun sonucu kötüye gidecek dedim. Çıkartılan işçilerin tamamını çeşitli yerlerde işe yerleştirecek şekilde ayarladım. Ancak bazıları işçilere destek çıkıp yaygara yaptılar” şeklinde konuştu.

Personel sayısının diğer illere oranla fazla olduğunu belirten Başkan Yılmaz, “Bolu Belediyesinin bütün gelirleri personele gidiyordu. Kütahya'da çalışan sayısı 320. Bizde bu rakam 250 eksilmesine rağmen 590. Bu rakam daha da düşecek. Personel sayısını azaltmak için artık emeklilik süresi dolanlar ayrılacak. Bizim borcumuz sadece sigortaya vardı. Onu da mal takasıyla ödedik. Vergi dairesine 12-13 milyon TL borcumuz vardı. Maliye Bakanlığı bu borcun ödenmesi için 20 ile 50 yıllık bir süre verdi. Belediyenin şu anki bütçesi 45 milyon TL. Önceden bu rakam 16 milyondu. Bolu bütçesinin tamamını toplayın 100 milyon TL'dir. Bizim sırf ihalelerimiz 250 milyon TL'yi buldu. Bununla Bolu'da ne kadar çok iş yaptığımızı anlamışsınızdır. Yaptığımız bütün yolların malzeme parasını, malzemeleri çöplükten aldım. Ben onlarla yol yaptım. Ben başkan olmasam da yaptıklarım kalacak” dedi.

ALT YAPI SORUNU

Bolu'nun en büyük sorunu alt yapı sorunu olduğunun altını çizen Alaaddin Yılmaz, “En büyük sıkıntılarımızdan biriside kanalizasyon sıkıntısıdır. Biz bu sene 30 km. yağmur suyu kanalı döşedik. Kanalizasyon projelerini bitirdik. Hedefim sadece Bolu merkez değil, tüm Bolu'yu yüceltmek” şeklinde konuştu.

Profesyonel bir firma ile ulaşım planlaması yapıldığını belirten Yılmaz, yaya, trafik, otobüs, bisiklet, otopark çalışmalarının son aşamaya geldiğini söyledi. Alaaddin Yılmaz, “Kenti nereye doğru taşıyacağımızı yoğun bir şekilde düşünüyoruz. Bu yıl içerisinde kullanma suyu projesini bitireceğiz. Bunlardan sonra trafik planlaması yapacağız. En kaliteli malzemeleri kullanacağız. Böylelikle 3 sene de bir değiştirmek zorunda kalmayacağız. Boyasız, sıvasız, göz zevkini rahatsız eden bina kalmayacak. Ağaçsız mekan kalmayacak” şeklinde konuştu.

Doğalgazın gecikmesinin sebebinin BOTAŞ' ın ihaleyi 3 sefer iptal etmesinden kaynaklandığını belirten Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Bu yüzden gerekli işlemlerin yapılması 2 yılı aşkın bir süreyi buldu. Bolu zaten doğalgaza geçmek zorundaydı. Bolu'nun coğrafik onumu çanak şeklinde olması, hava sirkülasyonunun sağlayamamasına neden oluyor. Geçenlerde Bolu'daki hava kirliliği normalin iki katına çıktı. Bu sorunu ancak doğalgaz ile aşabiliriz” dedi.

KENT BİLGİ SİSTEMİ

Kent Bilgi sistemiyle ilgili bir soruyu da cevaplandıran Yılmaz, “Kent Bilgi sistemine teknik zorluklardan dolayı geçememiştik. Ancak şu anda geçebilecek durumdayız. Kent bilgi sistemine birçok il geçti ama biz daha farklı olması için uğraşıyoruz. Bilgi sisteminde belediyenin yapmış ve yapacak olan tüm projeleri, vatandaş aradığı her türlü bilgiyi evinde oturup bilgisayarından rahatlıkla görebilecek. Buna seneye geçeceğiz. Bu projenin bize olan maliyeti yaklaşık 1 milyon TL civarında” şeklinde konuştu.

“KARACASU DEVASA BİR YERDİR”

Karacasu'da asfaltlanmamış yer kalmadığını belirten Başkan Alaaddin Yılmaz, “Karacasu'daki köprünün üst tabliyesindeki kirişler geldi ve düzenlendi. Bolu Karacasu arasında ki duble yol turizm yoludur. Kamyonların geçiş yolu değildir. Karacasu Bolu için devasa bir yerdir. Şu anda buraya yapılacak bir otel projesi bitti” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.