Yılmaz Becikoğlu’ndan şok açıklamalar... "Kime rant sağlanıyor?"

Yılmaz Becikoğlu’ndan şok açıklamalar... "Kime rant sağlanıyor?"

Karacasu Şimşir’deki turizm arazisi ihalesinin iptali ile ilgili bir basın açıklaması yapan Yılmaz Becikoğlu, Karacasu Belediye Başkanı İsmail Erkoç, Mimarlar Odası Başkanı Hüseyin Özsoy ve işadamı İsmail Gökdemir’in,

Karacasu Şimşir’deki turizm arazisi ihalesinin iptali ile ilgili bir basın açıklaması yapan Yılmaz Becikoğlu, Karacasu Belediye Başkanı İsmail Erkoç, Mimarlar Odası Başkanı Hüseyin Özsoy ve işadamı İsmail Gökdemir’in, ihaleye kendisinin girmemesi için ricaya geldiklerini söyledi. Becikoğlu, “Acaba bir rant şebekesi ile mi karşı karşıyayız?” dedi.

    Karacasu Şimşir’deki turizm arazisi ihalesinin son anda iptal edilmesi haberi, kamuoyuna bomba gibi düştü. Konuyla ilgili bir açıklama yapan, Bolu’nun tanınmış işadamlarından Yılmaz Becikoğlu, bu arsanın ihalesine kendisinin girmemesi konusunda Karacasu Belediye Başkanı İsmail Erkoç, Mimarlar Odası Başkanı Hüseyin Özsoy ve işadamı İsmail Gökdemir’in ricaya geldiklerini ve sonunda da Erkoç’un girişimleriyle ihalenin son anda iptal edildiğini belirtti.

BOLUMUZ’UN EN GÜZEL KÖŞELERİNDEN BİRİ

    Yılmaz Becikoğlu açıklamasında, Karacasu’daki Şimşir Çayırı’nın Bolu’nun en güzel yerlerinden biri olduğunu belirterek; “Bilindiği gibi Şimşir Çayırı, turistik Bolumuz’un en güzel köşelerinden biridir. En mükemmel tesislerin yapımına müsaittir. Böylesine önemli bir yerin Bolumuz’un ismine yakışır bir tesise kavuşmasında hepimizin yararı bulunduğunu söylemek gerçekçi bir ifade olur” dedi.

ŞİMŞİR ÇAYIRI İLE İLGİLENİYORUM

    Becikoğlu, bütün ömrünü Bolu’ya adamış ve daha önce Antalya’ya büyük bir turistik tesis kazandıran birisi olarak, uzun süredir Şimşir Çayırı ile ilgilendiğini söyledi. Becikoğlu; “Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğümüz de buraya güzel bir tesis yapılması için Hazineye ait muhtelif araziler arasında Şimşir Çayırı’nı da 29.12.2005 günü ihaleye çıkarıyor. Şunu öncelikle belirteyim, bütün ömrünü Bolu’ya adamış ve zamanında da Antalya’da ülkemize büyük bir turistik tesis kazandıran birisi olarak, uzun süredir Şimşir Çayırı ile ilgileniyorum. Bu açıdan ihale kararını büyük bir memnuniyetle karşıladığımı da ifade ediyorum” dedi.

İHALEYE GİRMEMEM İÇİN RİCAYA GELDİLER

    Becikoğlu, Karacasu Belediye Başkanı İsmail Erkoç’un, Mimarlar Odası Başkanı Hüseyin Özsoy ve İsmail Gökdemir’in ihaleden çekilmesi yönünde kendisine ricaya geldiklerini söyledi. Yılmaz Becikoğlu, olayın ayrıntılarını ise şu şekilde açıkladı: “27.12.2005 Salı günü ihale süreci birden değişiyor. Sayın Karacasu Belde Belediye Başkanımız İsmail Erkoç benimle görüşmek istiyor. Görüşme mahallini ve görüşmedeki 3. kişiyi şu anda açıklamayacağım. Sayın Erkoç, görüşmemizde bana büyük bir içtenlikle: ‘Yılmaz abi. Sizin bu ihaleye girmenizi istemiyorum. Bu işi bu hale getiren ve fiyatı da bu şekilde az gösteren girişimleri yapan benim’ diyor. Sayın Belediye Başkanı’nın bu sözleri üzerine, ‘Benim ihaleden çekilmem mümkün değildir. Ben de aşağı yukarı 10 yıldan beri burası ile ilgileniyorum’ deyip son noktayı koyuyorum. İhaleye gireceğimin kesin olarak ifade edilmesi üzerine bu defa da Sayın İsmail Gökdemir, Alışveriş Merkezimdeki makamıma gelerek ‘Yılmaz abi, biz burayla çok uğraştık. Bir abi olarak sana rica ediyoruz. Bu ihaleye girme’ diyor. İsmail kardeşime de 10 yıldan beri bu konuda uğraş verdiğimi, buraya çok büyük yabancı sermaye de getirerek Bolumuz’un yük akı olacak mükemmel bir tesis yapma fikrimi ve de Karacasu’nun eski Belediye Başkanı Necati Kılıç ile Encümen üyeleri arasındaki Bolu’da herkesin bildiği çekişme nedeniyle teşebbüslerimin sonuçsuz kaldığını ifade ediyorum. Sayın İsmail Gökdemir de makamımdan bu şekilde ayrıldıktan sonra bu defa da Mimarlar Odası Başkanımız Hüseyin Özsoy geliyor. Sayın Özsoy da aynı ricaları tekrarlıyor. Böylece Sayın Özsoy’un da, Sayın Erkoç ve Sayın Gökdemir’le birlikte hareket ettiği anlaşılıyor.”

RANT ŞEBEKESİYLE Mİ KARŞI KARŞIYAYIZ?

    İhalenin son anda iptali ile ilgili görüşlerini belirten Becikoğlu, ihalede kuşkular ve soru işaretleri olduğunu belirterek; “29.12.2005 günü teminatını yatırmış, bu işe ciddi olarak hazırlanmış bir iş adamı olarak ihale saatini beklerken yine ihale listesinde bulunan bir traktörle ilgili bilgi almak için telefonla görüştüğümüz Sayın Milli Emlak Müdürümüz, Şimşir Çayırı ihalesinin iptal edildiği müjdesini (!) veriyor. Öğrendiğimiz kadarı ile Karacasu Belediye Başkanımız acilen müracaatta bulunarak Şimşir Çayırı’nda ‘İmar Tadilatı’ yapacağını bildirmiş. Böylece aylarca önce ihale ilanı yayınlanmış bir konunun son gün nasıl ihale dışı bırakıldığını da öğrenmiş oluyoruz. Olay tüm çıplaklığı ile karşımızdadır. Aynı ihalede imarı bile olmayan ham toprak bir başka taşınmazın miktar olarak da çok küçük olmasına rağmen 59.000,00 YTL’ye satışa çıkarılmasına karşın, 14.537 m2’lik Şimşir Çayırı’nın 30.000,00 YTL’ye satılmak istenmesindeki kuşkuları ve soru işaretlerini takdirlerinize sunuyorum. Acaba çok iyi organize olmuş bir rant şebekesi ile mi karşı karşıyayız?” dedi.

ANKARA HABERDAR EDİLDİ

    Becikoğlu, konuşmasının sonunda, Bolu’nun güzelliğine güzellik katmak için elinden gelen çabayı göstereceğini söyleyerek; “Konu, tarafımdan vakit geçirilmeden Sayın Başbakanımıza ve Sayın Maliye Bakanımıza intikal ettirilmiştir. Sayın Başbakanımızın ve Sayın Maliye Bakanımızın konuyu acilen ele almalarını ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılması talimatını vermelerini bekliyorum. Şimşir Çayırı ile ilgim Bolumuz’un yararları açısından devam edecektir. Olası yeni bir ihaleye de şartlar ne olursa olsun gireceğimi, bu müstesna güzelliği daha da güzelleştirmek için her türlü çabayı göstereceğimi siz değerli basın mensupları aracılığı ile sevgili hemşehrilerime en derin saygılarımla arz ve taahhüt etmeyi de görev biliyorum” dedi.

02.01.2006
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.