Yılmaz: "Neden katılmak istemiyorsunuz?"

Yılmaz: "Neden katılmak istemiyorsunuz?"

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, geçen dönem Belediye Meclisi'nden oy birliği ile çıkan Karacasu dahil 19 yerleşim biriminin Bolu Belediye sınırlarına dahil edilmesi kararının gerekçelerini anlattı.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, geçen dönem Belediye Meclisi'nden oy birliği ile çıkan Karacasu dahil 19 yerleşim biriminin Bolu Belediye sınırlarına dahil edilmesi kararının gerekçelerini anlattı.

Dün basın mensupları ile bir araya gelen Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, imar komisyonundan ve belediye meclisinden oy birliği ile geçen 19 yerleşim biriminin Bolu Belediye sınırlarına dahil edilme kararının teknik aşamalarından söz etti. Alınan kararın, iki gruplu belediye meclisinden oy birliği ile çıkan nadir kararlardan biri olduğunu vurgulayan Yılmaz; “Bolu gelecekte turizm kenti olacak. Belediye de Bolu'yu bu geleceğe taşımak zorunda. Şehir kuzeye ve batıya doğru genişliyor. Karaca-su bunların içinde olmazsa olmaz bir cazibe merkezi. Diğer köylerin çoğunun da merkez içinde kalmasından dolayı teknik bir çalışma yapıldı. Karar kabul edildi. Ve şimdi ne zaman tamamlanacağı ve ne karar alınacağı belli olmayan bir süreç başladı” dedi. 5393 sayılı kanunun 11. maddesini işletmesinden dolayı, kendisine yöneltilen eleştirileri de yine kendi üslubu ile yanıtlayan Yılmaz, hangi kanun maddesini işlettiğinden haberi olmadığını, tüm muhtarlarla dün yaptığı toplantıda, isterlerse 8. maddeyi de işletebileceklerini söylediğini ifade etti. Kararın doğru olduğunu ısrarla vurgulayan Yılmaz şöyle konuştu; “Biz kararın doğru olup olmadığına bakıyoruz. Şekle bakmıyoruz.”

VATANDAŞI ANLAMIYORUM

Danıştay ve Bakanlar Kurulu'ndan geçmesiyle kesinleşecek kararın, Bolu'nun geleceği için çok önemli olduğunu dile getiren Yılmaz; “Karacasu'nun bir kaybı yok. Büyük bir turizm projesinin gerçekleşeceği, mihenk taşlarımızdan biri. Artık Karacasu'nun köyden şehirleşmeye geçmesi gerekiyor. Bugünkü haliyle bu sorumluluğu alabilecek durumda değil. Karacasu'nun Bolu'nun gücüne ihtiyacı var. Bolu, bu gücü verelim diyor. Onlar istemiyor. Belediye Başkanı İsmail Erkoç'un istememesini anlıyorum.Karar kesinleşirse Belediye Başkanı olamayacak. Siyasilerden gelen eleştirileri anlıyorum. Onlar siyasi şov peşinde.Ama vatandaşı anlamıyorum” diye konuştu.

NİYE KATILMAK İSTEMİYORSUNUZ?

Yılmaz, kamuoyunda, belediyeye katılacak köylerde, hayvancılık yapılamayacağına ilişkin çekincenin yersiz olduğunu vurgulayarak şunları ifade etti; “Bize katılacak köyle artık şehir içinde kalmış alanlar. Bir süre sonra, gençler zaten hayvancılık yapmayacak. Şehirleştikçe hayvancılık ortadan kalkacak. Su paralarının artacağı konusu da endişelenecek bir konu değil. Çünkü yapılacak düzenlemeyle fiyatlar aynı kalabilecek. Bu yerleşim birimleri zaten mücavir alan olduğu için, imar konusunda da bir farklılık oluşmayacak. Köylü neden Bolu'ya katılmak istemez ki?”

100 BİN NÜFUSUN AVANTAJI YAŞANACAK

Belediyelerin nüfusa göre İller Bankası'ndan pay aldığını hatırlatan Yılmaz, 100 binin altında nüfusu olan birimlerin il bile sayılmadığını söyleyerek, 19 yerleşim biriminin Bolu Belediyesi'ne katılmasıyla, 100 binlik dilimden ödenek alınacağını belirtti. Yılmaz; “Biz zaten belediyeye dahil olacak çoğu birime belediye hizmeti veriyoruz. Ve bunu, sizin paranızla yapıyoruz. Onlar bize dahil olduğu zaman kendi paralarını ödeyecekler. Bir şekilde yaşanan adaletsizlik ortadan kalkacak. İller Bankası’ndan alacağımız pay da artacak.”

TÜM SORUMLULUK BENİM

“Karar hem Bolu'nun, hem katılan yerleşim birimlerinin yararına. Biz Bolu'yu emin adımlarla geleceğe taşıyoruz. Günü kurtarmaya değil, doğruluğu belki çok ilerde anlaşılacak işler yapıyoruz. Bu da Belediye meclisinden oy birliği ile çıkmış bir karar ama, tüm sorumluluğu üzerime alıyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.