Yılmaz’a Aşağısoku şoku

Yılmaz’a Aşağısoku şoku

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz gelenekselleştirdiği mahalle toplantılarına devam ediyor. Geçtiğimiz gün akşam Aşağısoku Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Yılmaz ve beraberindeki milletvekili Mehmet Güner, bir anlamda şok y

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz gelenekselleştirdiği mahalle toplantılarına devam ediyor. Geçtiğimiz gün akşam Aşağısoku Mahallesi sakinleri ile bir araya gelen Yılmaz ve beraberindeki milletvekili Mehmet Güner, bir anlamda şok yaşadılar. Yılmaz ve Güner, mahallelinin yoğun eleştiri yağmuru karşısında ne yapacaklarını bilemediler.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ilkbahar aylarından bu yana Bolu mahallelerinde toplantılar düzenliyor. Vatandaşlarla biraraya gelerek, mahallenin sorunlarını dinleyen, çözüm için sözler veren Yılmaz, belediye icraatlarını birebir anlatma fırsatı da buluyor. Yılmaz ve Milletvekili Mehmet Güner, toz pembe gördükleri rüyadan, mahallelinin yoğun soru yağmuru ve ciddi eleştirileri ile uyanmak zorunda kaldılar.

BİZİ DİNLEMİYORSUN VE HEMEN SİNİRLENİYORSUN

Başkan Yılmaz, mahalle Muhtarı Abdullah Aktaş'ın konuşmasının ardından, Bolu ve mahalleler için, belediye olarak yaptıklarını sıraladığı uzun bir konuşma yaptı. Toplantının soru cevap bölümüne geçildiğinde, vatandaşların yönelttiği soru ve eleştiriler karşısında tam bir şok yaşayan Yılmaz, zaman zaman sinirlendi. Bu tavrı karşısında da bir mahalleli Yılmaz'a; “Bizi sadece seni dinleyelim diye mi çağırdınız? Bizi dinlemiyorsunuz ve bir şey söyleyince hemen sinirleniyorsunuz” dedi.

HANİ SÖZÜN SENETTİ?

Bülent Kaplan isimli mahalle sakininin bir sitemini dile getirmesi ve başkanı sözlerini tutmamakla suçlaması havayı iyice gerdi. Kaplan, seçimler öncesi Alaaddin Yılmaz'ın yaptığı mahalle ziyaretini hatırlatarak; “Taleplerimizi size imzalatmak istedik 'Benim sözüm senettir' dediniz ve imzalamadınız. Ama hiçbiri yapılmadı “

Sitemlerden nasibini bir başka vatandaşın sorusu ile alan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Özbostancı ise; “Seçimlerde mahallemizin AKP temsilcisi Mehmet Özbostancı seçildi. Derdiniz nedir diye sorulmuyor. Sorularımıza ve sorunlarımıza duyarsız. Niye sorularımıza cevap alamıyoruz?” sözlerinin muhatabıydı.

TAPULU MALLARIMIZ ELİMİZDEN ALINIYOR, BİR DE KOVULUYORUZ

Bir vatandaşın zaman zaman, kulağımıza gelen, rıza yolu ile yollara katılan arazilerin ileride mahkeme yolu ile geri alma ya da istimlak ödetme yoluna gidecekleri duyumunu, yüksek sesle dile getirirken şunları söyledi;” İğnesil Mahallesi, Değirmenyanı mevkiimizde bir tarlamız vardı. İlerisine zenginler bir site yaptılar. Onlara yol yapmak için bizim bilgimiz dışında 8m2 çizmişin, 6,70 m2'sinden yol geçirdin. Konuyu belediye ile görüşmeye geldiğimizde ise horlandık, aşağılandık, hakaret gördük ve kovulduk. Bu işlem sizin zamanınızda oldu. 18. madde uygulaması da böyle mi uygulanıyor? Tapulu yerimiz elimizden alınıyor. Üstüne üstlük hakaret görüyoruz.”

ÇAMURLU SU BANYOSU YAPIYORUZ

Alaaddin Yılmaz'ın “50 yılın Bolu'sunu hayal ediyoruz” diyerek yaptığı yol açma ve genişletme çalışmaları da Aşağısoku mahallesinde yeni sorunlara neden olmuş görünüyor. Vatandaşların dile getirdiği ve mağdur oldukları ve ilgilenilmediklerini iddia ettikleri konular ise başkana şu şekilde ulaştı;” Yolların bir kısmı asfaltlandı. Araçlar çok hızlı seyrediyor, kazalar olamaya başladı. Hız kesicilerin uygun yerlere konulmasını istiyorum. Bizim sokak kaldırım yapılacak diye eşelendi, her taraf darmadağınık. Ama hiçbir çalışma yapılamadığı için çok mağdur durumdayız. Şair Şinasi, Parkalan ve Kasadar Sokakta sular birikiyor. Buralardan geçerken araçların sıçrattığı çamurlu sularla banyo yapıyoruz. Dertli Sokakta malzeme atılacaktı, kimse ilgilenmiyor.”

Genel yol sorunları hakkında şikayetlerini bildiren vatandaşlardan bazıları ise başka sorunlarına yanıt aradılar. Yılmaz'ın çözümleyeceğini söylediği problemleri şunlar,” Camimizin arkasında sokakta kamyon geçemez levhası var. Özellikle de belediyenin kamyonları geçiyor. Uyardığımız zaman şoförler tarafından azarlanıyoruz. Her taraf toz toprak içinde kalıyor. Niye geçmesi gereken diğer yolu kullanmıyorlar. Evimin bulunduğu sokak, çıkmaz bir sokak. Levha konulmadığı için araçlar buraya giriyorlar ve çıkmakta zorluk çekiyorlar. Çıkmaz sokağın başına uyarıcı levha istiyorum.”

TÜP DEPOSU KORKUTUYOR

Yılmaz'ın, geçtiğimiz aylarda bir açılış düzenleyerek hizmete soktuğu tüp deposu hakkında da vatandaşlar şikayetlerini belirtirlerken, mahallenin bakımsızlığından yakındılar. “Çocuklarımız için park istiyoruz. Mahallemizin içine köpek evi ve tüp binaları yaptınız. Köpek evi bakımsızlıktan perişan durumda, tüp binası evlerimize 100-150 metre ötede.

Geceleri korkudan uyuyamıyoruz. Mevcut park ve bahçelerimiz bakımsızlıktan perişan durumda, mahalleden geçen akarsu çöplük gibi. Buraların ıslahını istiyorum. Hem Belediye çöplüğünden gelen fareler mahalleyi istila etti. Su deposunun yanında cirit atıyorlar, yetiştirdiğimiz domatesleri ve sebzeleri bizden önce onlar yiyor” diyen vatandaşlar mahalleye kurulan iki baz istasyonunun sağlıklarını tehdit ettiğini belirtirlerken, halk otobüslerinin de gece 12.00'-ye kadar servis yapmasını istediklerini söylediler.

Bir vatandaş, Aşağısoku mahallesi için bir çivi dahi çakılmadığının altını çizerken söz verildiği halde hiçbir gencin işe sokulmadığını açıkladı.

Çöplerin alım saati ile ilgili şikayetini anlatan bir vatandaş ise; “Çöpleri saat 8.00 ile 10.00 arası çıkarılmasını istiyorsunuz. Ceza uyguluyorsunuz, ama çöpler sabaha karşı 4.00-5.00 gibi alınıyor” diyerek bu durumun bir düzene sokulmasını istedi.

Oyak Beton, hakkında ki bir şikayetini dile getiren diğer bir mahalle sakini ise;” Oyak Beton, sağlığımıza, ağaçlarımıza, her şeyimize zarar veriyor. Ağaçlarımız kurudu. Bahçedeki ağaçlarımızdan bir meyve alıp yiyemiyoruz. Bahçede oturup, dinlenemiyoruz” diyerek belediyeden bu konuda duyarlı olmasını istedi.

MEHMET GÜNER'E SORULAR

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ile birlikte toplantılara katılan AKP Bolu Milletvekili Mehmet Güner de Aşağısoku Mahallesi sakinlerinin sorduğu sorular ve suçlamalarından nasibini aldı. Vatandaşlar Güner'e şunları sordu; “Şiddetli rüzgarlar nedeniyle yakınımızdaki ormanda ağaçlar yıkıldı. Bunları başkaları alsın diye mi bekliyorsunuz? Bunun için mahalleli olarak %25 oranında temizliğini yapabiliriz. Niye bekleniyor? Fizik Tedavi Hastanesi 4 yıldızlı otel gibi. Randevu verildiği halde değneklerle buraya gittiğimizde, Bakanların, milletvekillerinin yakınları hastaneyi doldurduğu için tedavi edilmeden geri gönderiliyoruz. Öncelikle Bolulu vatandaşların tedavi yapılması gerekmez mi?

04.09.2006

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.