YILMAZ:Arkadan dolaşıp puan alamazlar

YILMAZ:Arkadan dolaşıp puan alamazlar

TOKİ'nin Gölköy havzası içinde yer alan ve üniversite personeline yönelik yapmayı planladığı konutlarla Belediye arasında süren imar davası sona erdi. Davayı Bolu Belediyesi kazandı. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yaşanan süreçle ilgili, “Bu davanın sonucunda Bolu kazanmıştır. Kimse bizim arkamızdan dolaşıp puan alamaz” dedi.

21 Ocak tarihli gazetemizde, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'la yaptığımız değerlendirmede Yılmaz, gazetemize TOKİ'nin Gölköy havzası içinde yer alan 90 bin metrekarelik alana konut yapmak istediklerini, fakat Belediye olarak bölgenin içme su havzası içinde yer aldığı için yapılaşmaya açmayacaklarını ifade etmişti. Yılmaz o gün tartışılan konuyla ilgili sorduğumuz soruları şu şekilde cavlandırmıştı:

TOKİ ile mahkemelikmişsiniz? Doğru mu?

Evet, doğru, nerden duydunuz? Bolu Gündem'den de bir şey saklanmıyor. Şaka bir yana, evet. TOKİ bizi mahkemeye vermek istiyor.

Sebep nedir?

Sebebi üniversite hocalarımıza ve Bolu'dan bazı iş adamlarına ait 90 bin metrekarelik bir büyük arsa var. Arsa sahipleri buraya inşaat, villa yapmak istiyorlar.

Peki, bunda mahkemeye gidecek durum nedir?

Bu arsa maalesef Gölköy su havzasının içinde kalıyor. Su regülatörüne 300 metre. Ben bu sahada yapılaşmaya müsaade etmem arkadaş. Gölköy su havzası Bolu'nun içme suyunun, kullanma suyunun geleceği. Ben bu projeye geçit vermem.

Anladım Sayın Başkan, ama siz üniversite hocalarının ve iş adamlarının arsa dediniz. TOKİ ile ne alakası var?

Hah, işte meselenin can alıcı noktası da bu zaten. İş adamları ve hocalar bu arsayı TOKİ'ye devretmişler bir protokolle. TOKİ siz burayı bize devredin, bize belediye melediye karışamaz demiş. Biz işimizi Devlet Su İşleri ile, Ankara ile çözeriz demişler. Yok öyle yağma! DSİ'nin görev alanına girmez bu işler. DSİ bir de burası ile ilgili müspet rapor vermiş. Bak sen hele! Bu iki kurumu da, yani TOKİ'yi de DSİ'yi de bu işten vazgeçmezlerse, önümüzdeki günlerde mahkemeye vereceğim. Biz DSİ ile daha önce bu bölgeyi anlaşarak Bolu su havzası ilan ettik. DSİ'nin hiçbir yetkisi yok orada. TOKİ de almış arsayı üstüne. Yok, müsaade etmem. Ben Bolu halkının geleceğinden de sorumluyum. 3040 sene sonra Gölköy su havzası kirlenince, yahu bir Alaaddin vardı, o izin verdi dedirtmem.

Peki, hocalar neden satıyor arsayı TOKİ'ye?

Orasını bilemem. Arsa da gitti ellerinden şimdi. O hocalar her şeyi çok iyi bilir…”

TOKİ DAVAYI KAYBETTİ

Yılmaz yaptığı değerlendirmenin ardından yaşanan süreci mahkemeye intikal ettirmişti. Dava sonuçlandı mahkeme belediyenin talebini doğru buldu. Yılmaz geçmişten bu güne uzanan davanın perde arkasını anlattı. Yılmaz gazetemize yaptığı açıklamada, “Üniversitenin altında yapımı planlanan konutlar için TOKİ bize dava açmıştı. TOKİ o davayı kaybetti. Bolu'nun içme su havzasının içinde yer alan alanlardan biri için imar izini istiyorlardı. Biz de talep edilen iznin yönetmeliklere aykırı olduğunu kendilerine ifade ettik. Bu durumun üzerine bize dava açtılar. Ama o davayı kaybettiler. Bu durumdan Bolu kazançlı çıkmıştır. Ben şahsım adına o davaya girmedim, Bolu adına girdim” dedi.

BÖYLE BİR ŞEYE MÜSAADE ETMEM

Yılmaz açıklamasının sonunda, “Bolu'nun zenginleri ile üniversite hocaları bir araya gelmişler Belediye'den izin almak için arkadan dolaşıp puan almaya çalışıyorlar. Bizim böyle bir şeye müsaade edebilmemiz mümkün değil” dedi.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.