Yok denen tehlike

İletişim teknolojisinin çok hızlı gelişimi sonucu, dünyanın bir ucunda olan olayları anında evimizde izleyebiliyoruz. Bu çok hızlı gelişmeden olumlu-olumsuz nasibini alan gruplar da, anında yararlanıp uygulamaya geçebiliyorlar. Bu hızlı trafikteki gelişmelerde düşünceler insanlık, çevre lehine ise, olumlu yönleri model alınıyor. Düşüncelerde toplumun huzurunu bozmak, davranış özelliklerini yozlaştırmak, ahlak kurallarını tahrip etmek yanında, doğayı yok etmek varsa, sanki uygulamalı staj yapar gibi okuyup, izleyip, bilgilenerek kötü emeller gerçekleştirmeye çalışılıyor gibi...

Faillerinin yakalanamadığı ortamlarda gerçekleşen eylemler. Açlığı ve işsizliği bahane eden gruplar tarafından, her gün artan ivmede devam eden kapkaç olayları. Milli servet düşmanlığı, yakılan ormanlar ve sonrasında hamaset söylemlerine karışan gözyaşları.

Teknikleri çalıştırılmış gencecik çocuklara adeta uygulama yaptırır gibi. Görsel anlamda taktikler içeren eylemlerin ekranlardan tekrar tekrar yansıtılması, çocukları suça özendirir gibi. Yasaları hiçe sayarak yapılanlar sonucu yasa uygulayıcısı karşısında atılan çığlıklar ve feryat figan bağırışları öne çıkararak duygu sömürüsü yapılması, neredeyse gerçek suçluyu pas geçerek toplumun güvenlik güçlerine bakışını saptırıyor...

Denecek ki, bu tür olumsuzlukların temelinde yatan da eğitimsizliktendir. Toplumlarda bireylerin birbirleriyle ilişkilerinde eğitim, elbette ki baş rolü oynuyor. Unutulmamalı ki insanların disipline edilebilmesi için, eğitim kadar taktir ve cezanın da önemi büyük olmalı. Tahtıravalli örneği bir ucuna tutunursanız, diğer ucu hep havada kalıyor.

Eğitimin bir ayağı ailede başlıyor ve okullarda devam ediyor. Her öğretim yılı başında okul disiplin yönetmeliğinin de var olduğu, yalnızca disiplin kurulu tarafından değil, tüm öğretmenler tarafından bilinmesi gerekiyor. Görülen bir olumsuzlukta bu benim işim değil, idare halletsin diye kafalar çevrilip geçilirse, birgün gelir o düşüncenin de ayağımıza takılıp tökezleteceğini düşünmek gerek.

Çocuklarımızın geçeceği yolları boş bırakırsak, mutlaka yabancı otlar o yollarda kendine yol bulacaktır.

Okullar açıldı. Okul çıkışlarında şöyle bir bakın. Gene reislik çalımlarıyla ayakkabının topuğuna basan, ceketi omuzda salına salına yürüyenler göreceksiniz. Gene elde sigara argo konuşanları göreceksiniz. Gene çevreye olan saygıyı hiçe sayarak hakaret eden kızları, erkekleri göreceksiniz. Gene gruplaşmalar, gene deli kan akışının neden olduğu kız arkadaşlığı kavgalara tanık olacaksınız. Dün üniversite öğrencilerinde görülen davranışlar örnek alınarak, bugün ilköğretim öğrencilerine kadar görülmeye başlandı. Gene ilköğretim okulları önünde kümeleşen grupların oluştuğu söyleniyor.

Bu küçük olayların başlangıcında sessiz kalınırsa, meydana gelecek olaylarda çoğumuzun yüreği yanacaktır. Testiyi kırmadan önlem almak hepimizin görevi olmalı.

25.09.2006

Bu yazı toplam 679 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.