Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

"Yollarımız -3" Alpağut Köyü Caddesi

İzzet Baysal Mahallesi ile Alpağut Bey Mahallesi arasında Bolu'yu kuzeyden çevreleyen DSİ sulama kanalının üstünde bir köprü vardır. O köprünün başındaki direkte Alpağut Köyü caddesi yazılı bir tabela bulunur.

Alpağut köyüne giden o yol yer yer 5-6 metre genişliğinde idi.

Ben de kendime hep sorardım 5-6 metrelik caddemi olur, bunun Alpağut köyü sokağı olmalı derdim.

Belediye yol genişletme programı çerçevesinde bu yolu 10-15 metre genişliğe çıkarıyor ve gerçekten de Alpağut köyüne yakışır bir cadde meydana geliyor.

Yolların genişletilmesi sırasında yol üzerinde arazisi olan köylüler, herhangi bir menfaat beklemeksizin duvarlarını geriye çekerek yolun genişlemesine yardımcı oldular.

Şehirle çok sıkı irtibatı olan Alpağut köyü, Bolu'ya hizmet veren çok değerli insanlar yetiştirmiş güzel bir köydür. Yeni yapılan konutlarla, villalarla, modern evlerle bana göre şehirleşmiş bir köy de diyebiliriz.

Köyün muhtarı İlhan Çalışkan gerçekten soyadı gibi çalışkan bir muhtardır. Sosyal, girişken, insan ilişkileri çok iyi, sözüne güvenilir bu kardeşimiz, köyüne faydalı olabilmek için çırpınır, her kapıyı çalar.

Yapılmakta olan Alpağut köyü caddesi köy içinden devam ederek İzzet Baysal Devlet Hastanesi’ne bağlanıyor. Kalıcı Konutların üstündeki eski hastane yolu da genişletilmiş, buradan bir ring yaparak genişletilmekte olan Alpağut köyü caddesine bağlanıyor.

Bu cadde güneye doğru inerek Beşkavaklar mahallesindeki Sayın Yüksel Ceylan zamanında yapılan alt geçitle şehre bağlanıyor.

Ne kadar güzel; daha önceki belediye başkanımız Yüksel Ceylan'ın yaptırdığı alt geçide şimdiki Başkanımız Alaaddin Yılmaz'ın güzel bir yol yaparak bağlaması.

Ben buna belediye hizmetinde devamlılık derim.

Her ne kadar bugünlerde gazete sayfalarında birbirlerine veryansın etseler de halkımız hizmetlere bakar. İyi yapılan hizmetleri de değerlendirir.

İşte yol demek medeniyet demek, kültür demek, gelişme demek, güzellik demektir. Medeni ve kültürlü insanların yaşadığı Alpağut köyü de temiz dümdüz bir yolla şehre bağlanıyor.

Yol genişletilmesinde yardımcı olan arsasını bedelsiz yola terk eden vatandaşlara, köylülere, yolu yapanlara, köprüyü yapanlara hizmeti geçen herkese teşekkürler.

Alpağut kelimesinin manasını internetten araştırdım, özetle şöyle:

Tek başına cengaver, kutsal yiğit, kutsal savaşçı, din uğruna savaşan anlamına gelir. Anadolu selçuklularında prenslere verilen unvan.

Alpağut kelimesi eski Türklerde de unvan olarak kullanılmış. Zamanla göçebe hayattan yerleşik hayata geçen Alpağutlar, kendi bölgelerine Alpagut adını vermişlerdir.

19.04.2006

Bu yazı toplam 1506 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.