Yollarına gül döktüm

            01.04.2004

Zaman olur günün yorgunluğu altında dik durmaya çalışırsınız. Göz kapaklarınızın kapanmaması için hayat denizine yelken açar, ufkun bilinmezliğine doğru süzülür gidersiniz. Hele bir de yelkenlinizin dümeni kırılmışsa, rüzgarın gücü engin denizin sonsuz karanlığına doğru sürüklerken karanlığın girdabında boğulur gibi olursunuz.

Bedeniniz gibi beyniniz de yorulmuştur. Refleksleriniz göz kapaklarına hükmedemez hale gelir, iletişim kopar, görüşünüz kaybolmaya başlar. Göz kapaklarınız artık görüşünüzü tamamen perdelemiştir.

Eğer radyonuz açıksa, bazen kulağınıza hoş gelen nağmelerle kararan dünyanız renklenmeye başlar, bulutların üzerinde dolaşırsınız. Bazen de demirci örsünün üzerine düşen balyoz gibidir gelen sesler. Kulağınız tırmalanır, beyniniz yerinden sökülecek gibi olur. Gözleriniz kapalıdır kapalı olmasına da, kulaklarınızı da tıkamak istersiniz dış dünyaya.

Radyoda bir ses “Yollarına gül döktüm. Gelir de geçersin diye.” O kadar hoş, o kadar tatlı ki yaşam içinde bireysel olarak yollara gül dökülebilse gene de sevimsiz, sevgisiz olur muydu dünya. Dostluk, sevgi, güven vazgeçilmez bir şekilde kökleşir kalırdı sanırım düşüncelerde.

Geçim derdi, seçim derdi insanlara gül dökmeyi, gül dikmeyi unutturuyor mu ne? Benim dediğim doğru bilgiçliği, insanları uzlaşmacı, hoşgörülü olmaktan uzaklaştırıyor olmalı. Biz yollara gül dökmek yerine, farkında olmadan, diken tohumları saçarak çocuklarımızın ayaklarına batmasına mı neden oluyoruz bilmeden? Denecek ki gülün dikeni var. Olsun! Ama o dikenli sapın ucunda bir güzellik var. Bir hoş koku var. O güzelliğin karşısında dikenler kaybolur gider. Hiç denediniz mi? Hayatta en zor olan dostu,düşmanı tanımaktır. Sonucu çok ağır olan bedelleri ödedikten sonra su ile yağın ayrışması gibi fark edebilirsiniz dostu düşmanı. Yaşam içinde düşmanın attığı taştan daha çok, dostun attığı gül yaralar insanları.Sevgi dolu bir dünyada yaşamak dileğimle.

Bu yazı toplam 811 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.