Yolun şehir gelişimindeki rolü

    Çok değil bundan 55-60 yıl öncesinin Bolu insanına; “zaman gelecek bu sokak ve caddeler insanları ve araçları almayacak” diye söyleselerdi, hadi canım! der güler geçerlerdi.
    Sarı titrek ışıkların aydınlattığı Arnavut taşlı yollarda dolaşan sadece siyah bir  mercedes ve de bir jeepi tanıyan insanlar, nereden bilsinlerdi, sokak ve caddelerin motorlu araçları almayacağını. Belki de hava alanı gibi görünen yolların dar geleceğini.
    Hiç birşey ilk günkü gibi yerinde durmuyor. İnsanlar çoğalıyor, insanların kullandığı araç gereçler, gelişen teknolojiler sayesinde modernleşiyor.
    Yollar artık model model, son sistem araçları almıyor. Kaldırımlar insan selini üzerinde taşımaktan aciz ve yorgun. Böylesi baş döndürücü gelişmede hizmet üretmek, en çok belde belediyelerini zorluyor. Eski çarpık kentleşmeyi düzeltmek, ekonomik olarak güçlü değilsen çok zor.
    Şehrin gelişiminde yolun önemini bilen her belde yöneticisi ve şehircilik uzmanları, yeni yerleşim alanlarına ait imar planı hazırlarken yol durumlarına önem veriyorlar. Şehirlerin gelişimi, şehir dışında oluşan ticaret merkezleri ve önemli kamu kuruluşlarının merkeze bağlayan yollarla daha çabuk sağlanıyor.
    Bu bağlamda ilimizin güneyinde bulunan labirent gibi yolların genişletme çalışmaları yapılırken, şehir merkezini üniversiteye bağlayan yolun önemine işaret etmek istiyorum.
    D-100 gibi iller arası bağlantı yoluna çıkmadan aynı zamanda Mudurnu yoluna alternatif olarak açılan bu 25 metre genişliğindeki yol, gelecekte belki de ihtiyacı yine karşılamayacak. Çünkü gelecekte binlerce öğrencisiyle Gölköy’de yeni şehir meydana gelecek ve bu yol üniversite ile şehir merkezi arasındaki yeni yerleşim merkezlerinin oluşumuna neden olacak. Şu anda mücavir alan içinde olan bu sahaların, çarpık kentleşmesini önlemek için bu alandaki imar paftaları üzerinde çalışmaların başlatılması gerektiğini düşünüyorum.
    Umarım; çoğunluğu teknik elemandan oluşan bu meclis de aynı şeyi düşünmüştür. Bu alanda dikkatimi çeken önemli ikinci bir konu da hem yol çalışmaların yapıldığı yol üzerinde bilgilendirilirken, kanal üzerinden yapılan sulama çalışmalarında kullanılan su motorları ve boruları oldu.
    Sulama kanalının kuzeyinde kalan eski tali yolun da kullanılarak gidiş geliş olarak düşünülen bu yolda, kanalın kuzeyinde kalan tarlaları sulamak için yer yer su  borularının döşendiği dikkatimi çekti. Yarın bu yol açılıp yoğun trafikler işler hale geldiğinde vatandaşlar tarlasını sulamakta zorlanır, diye düşündüm. Önlem olarak, ara ara belli çaptaki büzlerle sulama borularının içinden geçebileceği geçitler yapılarak, sulama boruları yolun altından geçirilmesi düşünülemez mi? Ya da başka bir formül var mı?
    Bunlar belki basit şeyler ama, olsun yine de aklıma takıldı yazdım.
    Umarım dikkate alınır.

21.10.2005
 

Bu yazı toplam 648 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.