Yolun yarısı

İnsan denen müstesna varlığa şekil verip çiçeğe ve meyveye dönüşümünü sağlayan ilk ve ortaöğretim okullarımız, 2003-2004 eğitim-öğretim yılının birinci yarı yılını bitirdiler.

Öğretmeni, velisi, öğrencisi bir yarı yılda neler yapıldığının faturasını gördüğünde, geleceğe yönelik bir çalışma takviminin hazırlığı içinde mutlaka olacaklardır. Herşeyin başarı üzerine odaklandığı günümüzde, başarı ve başarısızlığı etkileyen nedenlerin çok iyi analiz edilmesi gerek.

Neden bu başarısızlık diye soru yöneltenler, bu başarısızlıkta benim payım nedir diye önce kendini ve aile içindeki gelişmeleri değerledirmesi gerek. Çocuğumun okulu ve öğretmeni ile ne kadar ilişki kurabildim? Buluğ çağının getirdiği sorunlarla ilgili olarak ne kadar rehberlik yapabildim? Bu ve benzeri soruların yanıtlarını vermek zorunda. Henüz yolun yarısındayız. Zaman geçmiş değil. Herşeye yeniden başlamak mümkün. Bu konuyu iyice düşünüp değerlendirelim.

Çevresinden ve okulundan her gün yeni birşeyler öğrenen öğrencilerimiz, bilgi dağarcığına attığı her yeni bilgi sonunda kendi dünyasında oluşan düşünce yapısıyla herşeyi ben bilirim. Doğru olan benim dediğimdir. Çağın gerisinde kaldığına inandığı aile bireylerine kendi doğrularını kabul ettirme dayatması içinde inatlaşıp dikleneceklerini unutmamak gerekir. Böylesi durumlarda tıpkı iki sert cismi birbirine vurduğumuzda birisinin kırılacağı gerçeğini unutmadan tavrımızı belirlememiz gerek. Biri sert, biri yumuşak cisimleri birbirine vurduğuumuzda, belki ezilmeler olur ama kırılma olasılığı oldukça azdır. Bu yumuşaklığı çoğu zaman çocuğunuzda bulamazsınız. Gelecekte çocuklarımızın ayaklarına batan dikenlerin tohumlarını atan kişiler olmaktan kendimizi uzak tuttukça, geleceğe açılan pencereden güzellikleri izleme şansımız olacaktır.

Yolun yarısı da olsa geleceğe ait olan pencereyi açın, odanız havalansın. Çocuklarınızla birlikte soluklanmaya çalışın. İyi tatiller.

Bu yazı toplam 550 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.