YÖNETMELİK VAR, DENETİM YOK

YÖNETMELİK VAR, DENETİM YOK

RÖPORTAJ: AYŞEGÜL TOPCU

Bolu'da doğalgazın gelmesi ile birlikte, binalar doğal gazın en verimli kullanılabilmesi ve ısı kaçaklarını önleyebilmek için yeniden giydiriliyor, yalıtılıyor. Bolu'nun hemen her yerinde ısı yalıtımı firmaları çalışıyor.”Isı Yalıtım” başlı başına iş haline geldi, çünkü devlet ısı yalıtımı, zorunlu kılıyor. Yeni yapılan binalarda ısı yalıtımı zorunlu hale geliyor, mevcut binaların ise 2017 yılına kadar süre verilmiş. 2017 tarihine kadar ısı yalıtımını gerçekleştirmeyen binaların iskân ruhsatı iptal edilecek. Bolu Gündem olarak Bolu'da ki en büyük sitelerden biri olan ısı yalıtımı devam eden Köroğlu Sitesine gittik. Köroğlu sitesinde yedi blok var. Türkiye'de ki kooperatif oluşturarak bina edindirme faaliyetinin en iyi örneklerinden bir tanesi Köroğlu Sitesi. Sitede üçyüz otuz yedi aile yaşıyor, neredeyse mini bir seçim bölgesi çekirdek aileyi dört kişi varsaydığımızda bin üçyüz kırk sekiz kişi ikamet ediyor. Öncelikle Köroğlu Sitesi yöneticilerini bulmaya çalışıyoruz. Başkan M.Naci Tümtürk ve Ömer Kırıcı'yı izolasyonu yapılan binaların önünde buluyoruz. Yöneticiler iş başında bir iş tulumları eksik yalıtım yapılan binaları inceliyoruz. Sonrada yapılan çalışmayla ilgili bilgi alıyoruz. Aklıma ilk gelen soru yönetici seçimleri nasıl oluyor? Yöneticilerin bu işten artı bir gelirleri var mı? Başkan M.Naci Tümtürk seçimlerde çift dereceli bir yöntem benimsediklerini, her bloğun temsilcileri olduğunu temsilcilerin bir araya gelip yöneticileri seçtiğini temsilcilerle sıkça toplantı yaptıklarını demokratik teamüllere uygun davrandıklarını her hangi bir ücret almadıklarını ifade ediyor. Herkes gibi bizde yalıtım bedellerinden hissemize düşeni ödüyoruz. Bir tek aidat ödememe gibi bir ayrıcalığımız var.

Üyeler mantolamaya ardından doğal gaz getirilmesine neler diyor bunlar site sakinlerinin bütçelerini sarsmıştır…

Yakıt bedeli mantolamadan dolayı üçte bire düştü. Üç yılda mantolama kendini amorti ediyor. Isınma sorunu ortadan kalkacak, eskiden kalorifer yanıyordu güney taraf yanıyorum diyor kuzey taraf üşüyorum diyor şimdi aynı ısıyı verdiğimizde her yer eşit ısınacak. Doğalgazda kas-kat sistemini kullanacağız. On, on iki aileye bir kazan kullanacağız şuan insanları ona hazırlıyoruz.

Isı yalıtıma daire başına ne kadar ödüyorsunuz?

1.950 TL ısı yalıtım parası topluyoruz. Isı yalıtım harici sitenin ayrıca bakımı için para harcadık. Doğalgazla ilgili çalışmalara başladık. Projelerimizi hazırladık Vaillant'ın, Beygaz'ın müdürlerini çağırdık. Önerilerini aldık ne yapabiliriz diye şimdi doğalgazın alt yapısını hazırlıyoruz.

Isı yalıtıma nasıl karar verdiniz?

Yirmi beş tane firmadan teklif aldık. Bolu firması değil hepsi dışarıdan da gelen firmalar oldu. Bizim önceliğimiz paramızın Bolu'da kalmasını istedik. Eledik firmaları en son iki firmaya düşürdük. Ve Marshall ile anlaştık. Bize Marshall fiyat avantajı da sağladı. Ayrıca Marshall müdürleri geldi burada bize seminerler verdi. Alt yapısını biz üç yönetici çok iyi anladık uzman olduk. Sistemi öğrenmek için İstanbul'a bile gittik.

İzolasyonu tamamlanan site sakinleri memnun mu?

Şimdi evi yapılan apartman sakinleri yalıtılmış duvarların sıcaktan koruduğunu memnun olduklarını söylüyorlar. Şuan izolasyonu yapılan evler serin. Marshall çok ciddi bir marka onunla çalıştığımız için çok şanslıyız yaptığı işin arkasında duruyor. Başladıkları gün ile bitirecekleri gün belli periyot düzenli ilerliyor.

Bolu'da o kadar çok bu iş yapılıyor ki binalarda hangi firmalar çalışıyor bunun mekanizması ne, nasıl denetlenecek?

Bu konuda yöneticilik çok önemli yalıtım yapma kararı alan diğer sitelerin yöneticileri geliyor görüşmeye kendi bildiklerimizi onlara aktarıyoruz. Burada en önemli konu yalıtım yapılacak binaların ölçümü Buraya yirmi beş firma geldi. Kimi 22.000 m2 ölçtü kimi 20.000 m2 kimi 19.000 m2 ölçtü.

O nasıl oluyor?

İşte öyle ölçüyorlar. Bir de biz ölçelim dedik. Birçok kere ölçtük 17.500 m2 çıktı. Marshall-Demaş ölçüm ekibi de aşağı yukarı bizim ölçülerimize yakın ölçüm yaptılar. Marshall-Demaş lazerle ölçüyor biz metrelerle ölçtük.

Daha sonra…

Firmalara dedik ki bizim binalarımız 17.500 m2, kabul ediyorsanız teklifleriniz kalsın. Kabul etmeyenler tekliflerini geri alabilirler dedik. Kimsede tekliflerini geri almadı.m2'yi fazla gösterip fiyatı düşük gösteriyorlar. Bu haksız kazançtır. Apartman yöneticileri özellikle firmaların ölçüm raporuna çok dikkat etsinler.

İzolasyon malzemesi nasıl kullanılıyor malzemenin standardı var mı?

Var Olmaz mı? Piyasada her türlü standartta mal var. Merdiven altında üretilenden tutun markalısına ne ararsan var. Yalıtım da kullanılan köpüklerin dansitisesi çok önemli, yani yoğunluğu ayrıca köpüğün üzerine atılan yanmaz tabakanın da kaliteli olması gerekiyor.Biz bu işi incelerken öyle köpükler gördük ki file diye tabir edilen koruyucunun içinde köpükler iki ayda eriyor. Malzemeye dikkat etmek lazım. Devletin bu işlerde hiçbir denetimi yok. Bayındırlığa Belediye'ye gittik. Bunun bir standardı yönetmeliği belgesi var mı dedik. Belediye Başkan Yardımcısı ” Yok, kafanıza göre yapacaksınız ya da makine mühendisleri odasına gidip bilgi alıp oradan bir adam tutacaksınız, kendi adınıza o kontrol edecek” dedi. Binada mantolama olmadığında ruhsat vermiyorlar gelin bir de yapılırken bakın kontrol edin. Bir belge verin yarın yalıtımlar kayıt altına alınacak biz nasıl göstereceğiz mantolamanın yapılıp yapılmadığını yalıtımı yapılmayan binaların oturma ruhsatları iptal edilecekmiş bunu neye ve kime göre iptal edecekler. Yönetmeliği çıkarmışlar ama hiçbir denetim mekanizması yok.

“BU YÖNETMELİK UYARINCA; TS 825 STANDARDINDA BELİRTİLEN, HESAP METODUNA YETKİLİ MAKİNE MÜHENDİSİ TARAFINDAN HAZIRLANAN "ISI YALITIM PROJESİ"NİN İMARA İLİŞKİN MEVZUAT GEREĞİNCE YAPI RUHSATI VERİLMESİ AŞAMASINDA TESİSAT PROJESİ İLE BİRLİKTE İLGİLİ İDARELERCE İSTENMESİ ZORUNLUDUR. BU YÖNETMELİKTE; İNŞAATIN HER AŞAMASINDA ISI YALITIMI İLE İLGİLİ DENETİMLERİN; BELEDİYELER VEYA VALİLİKLERCE YAPILMASI, YETKİLİ KONTROLÜN PROJEDE VERİLEN DETAYLARIN UYGULANDIĞINI İZLEYEREK BELEDİYE VEYA VALİLİKLERE RAPOR VERMESİ GEREKLİDİR. BİNALARDA ISI YALITIM YÖNETMELİĞİ'NDE AYRICA; YAPININ KULLANILMASI SIRASINDA GÖRECELİ OLARAK İHTİYAÇ DUYACAĞI ENERJİ MİKTARINI, DOLAYISIYLA YAKIT FATURASININ YAKLAŞIK BEDELİNİ GÖSTEREN "ISI İHTİYACI KİMLİK BELGESİ" HAYATA GEÇİRİLMİŞTİR.”HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.