Yukarı Çarşı ayrıcalığı

             06.1.2005

Ayrıcalıklı olma koşullarından birisi de, herkesten farklı olumlu, olumsuz davranışlardan birini sergilemektir.

Yukarı Çarşı, Bolu tarihi ve kültürünün mayalandığı yerdir. Yukarı Çarşı, çarşı esnafının uğraşısına göre dizayn edilmiş örnek çarşılardan birisidir. Yukarı Çarşı esnafı, bir aile sıcaklığında birbirini tamamlayan, destekleyen insanlar topluluğudur. Yukarı Çarşı, tarihi değerleri yüreğinde barındıran, vazgeçilmez bir ziynet kutusu gibidir.

Yukarı Çarşı esnafının güzelliklerin oluşumunda cümle aleme örnek davranışlarıyla, geçmişten günümüze öncülük yapan özellikleriyle belki de ayrıcalıklı olma hakkını elde etmesidir.

Yukarı Çarşı esnafı, kurduğu "Yukarı Çarşı’yı Koruma, Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği" kanalıyla belki de yapılması en zor işlerden Yıldırım Beyazıd Camii ve tarihi Taşhan onarımında gösterdiği başarı ile bu ayrıcalığı çoktan haketmiştir.

Bütün bu güzelliklere ilaveten bir ilke daha damgasını vurarak, bir kez daha kendine özgü ayrıcalığını ortaya koymuştur.

Acıyı yaşayanlar, acı ile karşı karşıya kalanların halinden anlar.

Nice acılar vardır ki, yaşanır ve unutulur. Şu, yüzbinlerin kaybı ile acı yüzünü göstererek dünyayı mateme boğan, bin kilometre uzunluğundaki bir fay kırığının neden olduğu deprem sonu oluşan Tsunami olayı. Akıllardan çıkmayacak bu facia, yıllardan yıllara elbette taşınacak.

Bu açının tesellisi, insanların uzattığı yardım elinde olacaktır.

İşte Yukarı Çarşı esnafı, dernekleri kanalıyla, bu dost elleri birleştirerek, yardım yumağını oluşturmasını bilmiş. Dernek Başkanı Sn. Nazmi Perçin başkanlığında, yönetim kurulunun başlattığı yardım kampanyası ile çaresiz insanların çığlıklarına derman olabilme hareketine start vermişlerdir.

Dernek başkanıyla görüştüğümüzde, esnafın çok sıcak davrandığını, iki günde iki milyara yakın yardım topladıklarını söylediğinde, işte Yukarı Çarşı esnafının ayrıcalığı burada diyebildim.

Umarım ki, bu davranışınız başka birimleri de harekete geçirir. Teşekkürler Yukarı Çarşı esnafına.

Bu yazı toplam 691 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.