Yukarı Çarşı ayrıcalığı

            19.05.2005

Yerleşim alanlarının içinde bulunan ayrıcalıklı bölgeler vardır. Tarihten gelen kültür miraslarını bünyelerinde topladıkları gibi, kültürel geleneklerini de muhafaza ederek gelecek kuşaklara taşırlar. Bölge insanları atalarından devraldıkları kendilerine özgü davranış özelliklerini yaşatmaya özen gösterirler.

Yukarı Çarşı, hanı, hamamı, camisi ve esnafının uğraş alanları itibariyle kendine özgü çeşitlemesini bünyesinde toplayan Bolu’nun ilk çarşısıdır. Buradaki dayanışma, buradaki sohbet, buradaki sevgi ve dostlukların ne olduğunu çocukluğumdan bilirim.

Geçmişe yönelik kültür mirasının gelecek kuşaklara sağlıklı olarak taşınabilmesi için, ya esnafın, ya kurulan bir vakıfın veya derneğin gözetimi ve yönetiminde olması gerek. İşte bu amaçla kurulan Yukarı Çarşıyı Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği, bugün en iyi şekilde bu görevi örnek çalışmalarıyla yerine getirmeye çalışıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da kutlanan İzzet Baysal’a Şükran Günleri etkinlikleri içinde yerini alarak, Yukarı Çarşı ayrıcalığını göstermiştir.

Son dönemlerde ticari sirkilasyonun yaratıcıları insan hareketlenmesi alışveriş odaklı olarak il merkezinin tek caddesi olan İzzet Baysal’da yoğunlaşmakta. Bu hareketliliği Yukarı Çarşı’ya taşıyabilmek için, esnaf ve dernek elele vererek, böylesi özel günlerde değişik aktivitelerle insanların dikkatlerini çekmeye çalışıyorlar.

Bu yıl da Yukarı Çarşı’da çocuk defilesinin düzenlenmesi, Bolu’nun meşhur davul zurna ekibinin ve Kıbrıscık yöremizin folklor ekibinin gösterileri ayrı bir renk katarak, dikkatleri çekmiştir.

Artık geleneksel hale getirilen yemek verme işlemi bu yıl daha da zenginleştirilerek, ziyaretçilere ikram edilmiştir. Taşhan içinde verilen içli pilav, tandır kebabı, yaprak sarma, yufka, baklava, ayran ve meyve suyu dışında sucuklu ekmek içi ayran ve meyve suyu ile geniş halk kitlelerine ikramda bulunulmuş. Bütün dükkanlar İzzet Baysal posterleri ve ikinci lige çıkma başarısını gösteren Boluspor bayraklarıyla donatılmıştır.

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Sn. Ahmet Baysal’a verilen plaket de ayrı bir güzellik ve anlam katmıştır. Bütün bu güzelliklerin planlanması, Yukarı Çarşı’yı Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği tarafından Yukarı Çarşı esnafının destekleriyle gerçekleşmiştir. Bu arada bu güzelliklere katkıda bulunan yardımseverlerin de olduğunu unutmamak gerek.

Diyeceksiniz ki, buna benzer etkinlikler her tarafta yapılıyor, ne var bunda? Çok anlamlı şeyler var. Geleneklere sahip çıkılması var.

Dayanışma ve birlikteliğin güzelliği var. Kabuğu kırıp, dış dünyada olup bitenlerin önemsenmesi var. Hizmeti beklemek yerine hizmetten yararlanmak isteyenleri güler yüz, dost yaklaşımla davet var.

Dernek yönetimini kutluyoruz. Yeniliklerle, güzelliklerle daha mutlu günlere diyoruz.

Bu yazı toplam 638 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.