YUKARI ÇARŞIYI KORUMA VE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ!..

            05.11.2004

Demokrasinin örgütlü toplam demek olduğu bilincinde olan birisi olarak, ülke yararına, millet yararına hangi örgüt varsa üye olmak ve çalışmak konusunda duyarlı oldum. Bu günlerde AB’ye girmek üzere can atıyoruz. AVRUPA’da DEMOKRATLIĞIN ölçüsü sivil toplum örgütleri kurmak ve yönetimlerinde katılımcı olarak çalışmaktan geçiyor.

Biz de çalışmalar için can atılan, adına adam harcanılan örgütler hep paralı olanlar (KIZILAY, ESNAF ODALARI, SENDİKALAR, ÇOCUK ESİRGEME KURUMU VE PARASI OLAN VAKIFLAR VB.OLMUŞTUR.)Eğer üye olduğunuz dernek adına para ödeyeceksiniz deniyorsa, öcü görmüş gibi uzaklaşıyoruz. Özellikle bizim zenginlerimiz LÜKS SEFAAT peşinde koşarlar ama, bu gibi işlerle pek ilgilenmezler. Fakir zaten geçim derdinde olduğu için, memleketiyle, askere çağrıldığında ilgilenebiliyor. Aydınımız ise; ya ideolojisinin esiri olmuş, ya yağdanlık, ya da rahatına düşkünlüğü nedeniyle nemelazımcı olmuştur. Konuşmayı çok sever, eleştirmeyi çok sever ama elini taşın altına koymaz. Bir işin ucundan tutmaz. Hiçbir şeyi beğenmez, ama doğrusu için de çalışmaz. Hep kolaylığa kaçar. Bürokrasiden şikayet eder. Bürokrasiyi azaltmak için çaba sarf etmez. Sistemden şikayet eder, düzeltmeye çalışmaz.

Ülkemizde yapılacak çok iş var. Kültürel değerlerimiz GÖZ GÖRE GÖRE yok oluyor. Gençlik sahipsiz, işsizlik almış başını gidiyor. Lafı çok uzattık. Yukarı Çarşıyı Koruma Derneği, YILDIRIM BEYAZIT CAMİİ’NİN RESTORASYONU VE ÇARŞININ düzeltilmesi ile adını duyurdu. Sayın Başkan Ahmet Yamaner ve arkadaşlarının gayreti ile TAŞHAN da onarılarak gelecek kuşaklara kültür hazinemiz olarak bırakıldı. Çalışma güzel, sonuç güzel, kutlamak gerek, iftihar etmek gerek.

Peki Aşağı Taşhan’ı kim yaptıracak? Esas çirkin görüntü Aşağı Taşhan’dan kaynaklanıyor. Bildiğim kadarıyla bu TAŞHAN’ın sahipleri KUTUCUOĞULLARI, acilen aslına uygun olarak RESTORE edilmelidir. Bu yönde çalışmayı Belediye başlatmalıdır. Hatta aynı sokakta bulunan diğer binalar da yapılmalı ki; yapılmış olanlar ortaya çıksın, tam anlam kazansın.

Bolu’da başka güzel hizmetler yapan sivil toplum kuruluşları da var..! Hayır İşler Vakfı... Depremde hasar gören İMARET CAMİİ’ni yapıp bitirdi. KADI CAMİİ’ni (Minaresi hariç) bitirdi. Şimdi de Aktaş Camii’ni yaptırıyor. Yardım edip teşvik etmeliyiz.

Bolu Belediyesi özellikle Aktaş, Akpınar, Karaçayır, Çıkınlar gibi mahallelerdeki kültürel varlıklarımızın tespitini yaparak RÖLEVE PLANLARINI çıkarmalı. Bu amaçla bir VAKIF KURARAK kültür değeri olan eserlerimizin yaşatılması yönünde çalışmalıdır. Beypazarı Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar çok güzel örnektir. İncelenmeli, aynısı veya başka biçimi ile eserlerimiz hayat bulmalıdır.

SORUMSUZLUK EN KÖTÜ HUYUMUZ

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Anıtpark’ta ÇELENK KOYMA TÖRENİ VARDI. Anıt çevresi bakımsızdı ve temiz değildi. Vali ile Belediye Başkanı’nın önünde durduğu çiçekleri ot kaplamış, etrafta pislikler vardı. Elimize her geçeni her yere atmak medeniyet değildir... Kardelen Sineması önündeki banklarda oturanlar, yedikleri kabuklu yemişlerle orayı çöplüğe çeviriyor... Ayakkabısı markalı, pantolon markalı olmakla medeniyet olunmuyor! Hele Üniversitede okumakla hiç medeni olunmuyor. Medeniyet aynı zamanda kurallar manzumesidir. Yaşama biçimidir.

31 EKİM Pazar günü İzzet Baysal Caddesi’nde yürüyorum. Cadde üzerindeki bir işyerinin yetkisiz elemanı çıkmış, bir ağacın üzerine dalların bir kısmını kesiyor. Bir kısmını kırıyor. Dayanamayıp neden kırıyorsun, güzelce kes o şekilde olmaz dedim. Olur olur o yine çıkar diye cevap verdi. Adam insaflıymış ya sanane lan dese ne cevap verirdim bilmiyorum... Merak edenler gidip ağacın durumunu görebilirler. Cemre Market’e gitmeden 50 metre bu tarafta. Toplum olarak ya birşey yapmıyoruz, ya da işgüzarlık yapıp herşeyi berbat ediyoruz... Bunun hiç ortası yok mu?..

Yapısal reformları kendimiz yapamadığımız için, toplumu kendimiz yönlendiremediğimiz için; başkaları bize EV ÖDEVİ VERİYOR, paşa paşa yapıyoruz. Hem de diz çökerek, şahsiyetimizi, kişiliğimizi, kimliğimizi kaybedercesine..!

Bu yazı toplam 1256 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.