Nadir Garipoğlu

Nadir Garipoğlu

Yukarı Taşhan onarılıyor

            25.08.2004

Tarihi değerlerimize bir bir sahip çıkıyoruz.

Bilindiği gibi şehrimizin merkezindeki Büyükcamii’nin (Yıldırım Beyazıt) bitişiğinde tarihi iki adet han vardır, isimleri Aşağı Taşhan, Yukarı Taşhan’dır. Yukarı Taşhan, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün mülkü, Aşağı Taşhan’ın da mülkü şahıslara aittir.

Depremde hasar gören Büyük Camimizi onararak Bolumuz’a kazandıran Yukarı Çarşıyı Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği ve Başkanı A. Şerafettin Yamaner ile Mimar Semih Dimicioğlu buraya da el atarak, yıllarca bakımsız ve kaderine terk edilen bu tarihi yapıyı, Yukarı Taşhan’ın onarımını üstlendiler.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden gerekli müsadeleri alarak işin kapasitesine göre cüzi bir miktar olan 23 milyar liralık tahsisatı çıkardılar.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu 23 milyarlık ödeneğine, Valimiz Sayın Mehmet Ali Türker’in de 10 milyarlık katkısıyla onarıma hızlı bir şekilde başlandı.

İlgililerle inşaatı gezdim, dolaştım, sıvaları kazınınca o güzel mimari yapı meydana çıkmış. Ve inandım ki Yukarı Taşhan tertemiz bitirilecek ve Bolulular’ın hizmetine sunulacak.

Ancak bir endişemi de belirtmeden geçemeyeceğim. Dükkanların kiracıları malların teşhiri sırasında onarımı yapılan bu tarihi yapının duvarlarını bezlerle, örtülerle kapatıp görüntü kirliliği yaratmasınlar. Bu konuda Belediye ve Zabıta’ya çok iş düşecek.

Belediye önünden Büyükcamii’ne doğru merdivenleri çıkarken gördüğümüz ilk Taşhan Aşağı Taşhan’dır. Yani sahibi şahıslar olan tarihi yapı.

Bu yapı ne olacak? Onarımı yapılan Yukarı Taşhan’ı tamamen kapatan ve görüntüsü hiç de hoş olmayan bu Aşağı Taşhan’ın da onarılması için bir formül bulunmalı ve orjinal hale getirilmeli.

Belediye Başkanı ile yaptığımız bir görüşme sırasında, Başkan Alaaddin Yılmaz bu konunun araştırılması ve onarımının nasıl yaptırılması konusunda İmar Müdürüne tadilat verdi. Ama emekli olmayı bekleyen sevgili kardeşim İmar Müdürü Kadriye Bikmen bu konuyla ne kadar ilgilendi bilmiyorum.

Bir formül bulunup Aşağı Taşhan onarılmazsa, Yukarı Taşhan’ın onarımı yarım yapılmış bir iş demektir.

Bu konu hakkında Belediye’ye, duyarlı olması için Basına ve Bolu kamuoyuna büyük görev düşmektedir.

Bu yazı toplam 1345 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.