Zamane çocuğu panayırla kanar mı?

            14.07.2005

Gökyüzünde mavinin en güzel tonunu kapatmak için bulutlar birbiriyle yarışmıyor. Gökyüzü bugün daha aydınlık. Aylar öncesinde medyada çıkan yerkürenin ısınmasına yönelik haberi yalanlarcasına yağan yağmurlar, toprağı olduğu kadar düşünceleri de sulandırmaya başladı. Aniden oluşan kara bulutlar bazen iri damlaları, bazen doluyu, bırakıveriyorlar kirlenen dünyanın üstüne. Dünyanın çivisi çıktımı ne?..

Ayaküstü başlayan sohbet, yavaş yavaş geçmişin zaman tünelinde, çocukluk fotoğraflarını ortaya çıkarıyordu. Konuşmalardan sıkılan çocuk babasının ceketinden çekerek bozdu sohbeti.

"Hadi ama baba! Bana ne sizin havanızdan suyunuzdan. Ben lunaparka gitmek istiyorum. Hani söz vermiştin, bugünü bana ayıracaktın! Daha ne kadar bekleyeceğiz?" derken öfkeli bakışlarını babasını oyalayan komşuları Sefa Amca’ya dikmişti.

Sefa Amca bu. Lafı çabuk biter mi! "Yahu arkadaş; çocuk Lunapark dedi de aklıma geldi. Lunaparkın kurulduğu yerde bir zamanlar panayır kurulurdu. Ne günlerdi o günler, hatırlar mısın?.. Atlı karıncalar, salıncaklar! Yalvar yakar üç beş kuruş alıp da binemezdik. Paramı yoktu ne? Şu dar boğazda anlıyor insan, o dönemdeki sıkıntıların nedenini."

Çocuk panayır lafına takılmıştı, "Sefa Amca panayır ne? Çocukların oynadığı bir oyun mudur?"

- "Şöyle gölgeden gidelim" dedi Sefa Amca. "Hem gidelim hem konuşalım. Hem panayırı, hem de kaçamak gittiğimiz çadır tiyatrolarını anlatayım." Mehter takımı gibi iki durup bir gidiyorlardı. Sefa Amca anlatıyor anlatıyordu. Bazen duraklıyor, sanki yaşadıklarını çıkarmaya çalışıyordu geçmişin derinliğinden.

Bak evlat! Bolu’da panayırın bir adı da mayhadır. Köylünün hasat sonuna denk getirilir. Eylül ayında Karçayır’da kurulurdu panayır. O dönemlerde böylesine rahat yol iz mi vardı, köyler ilçeler arasında? Kar yağdı mı kırsal kesimin irtibatı kesilirdi, çarşı pazarla. Köylü hasat sonu kaldırdığı ürünün bir bölümünü ambarına bir bölümünü de, pazarda satarak kışlık ihtiyacını alırdı.

Senin anlayacağın açık alanda kurulan bu pazar, 15 gün sürer. İnsanlar hem gezip eğlenirler hem de alışverişlerini yaparlardı.

Kendine özgü güzelliği içindeki yemyeşil çimenli geniş alanda, göçebeler gibi, dört direk üzerini örten kilimler ya da, derme çatma barakalar kurarak Karaçayır’a taşınırdı, çarşı esnafı. Lüküslerin, kör kandillerin aydınlattığı bu mekanlar da bakırcılar, terziler, ayakkabıcılar, hazır elbiseciler, bakkallar, şekerciler, lokantacılar, kahveciler, berberler, halıcılar, kilimciler, züccaciyeciler vb. akla gelen tüm esnaf yeni ürünleri arasında elde kalan mallarını da satışa sunardı.

Kalabalığın olduğu yerde eğlence olmaz mı? Büyükler için; tiyatrolar, güç gösterisi için çeşitli düzenekler, yağlı güreşler, halkacılar, kader çekiciler, çocuklar için; atlı karıncalar,dönme dolaplar, salıncaklar, çeşitli hayvanların gösterildiği küçük sirkler, deniz kızı eftalyeler, silindirler içinde motorsiklet gösterileri, pamuk helvalar, şıralar, cevizli veya yazlık helvalar, renk renk macunlar, Bolu’ya özgü çentikli pideler ve de en meshuru piran.

Haa bak yeğenim Bolu panayırının bir adı da Sefa panayırıdır. Anam beni panayırda doğurduğu için adımı Sefa koymuş. Bu panayırın bir başka özelliği de genç kızlarla delikanlılar podyuma çıkmış mankenler gibi, kendilerini tanıtırlar, evliliğin ilk adımlarını atarlardı Karaçayır’da...

- İyi de nereden çıktı bu panayır muhabbeti Sefa Amca? Bu haftada sen yedin benim lunapark hakkımı! - Öyle deme yeğenim bu yıl panayırlar yeniden başlayacakmış. Bol bol gezeriz birlikte.

- Çocuk sefa amcasına garip garip bakarken iyide Sefa amca bu anlattığın eğlencelerin her çeşidi her an televizyonlarda var. Sanal alemde var. Hem geçlerin tanışması için panayıra gerek yok. Git kafelere, pastanelere kapalısından açığına, herkes özgürce muhabbet ediyor, el ele diz dize. Anlaşılan sizi herşeyin taponunda olduğu gibi, bahsettiğin ünal tiyatrosundaki dansözlerin bile ikinci, üçüncü sınıflarıyla kandırmışlar...

Hem şöyle çevrenize bakın, ulaşımda sıkıntı var mı? Köy kent her köşe başında süper market. İstediğin herşey ayağının dibinde. Üstelik gir internete ver siparişini. Siz hangi devirden kaldınız. Eğer bizim için birşeyler yapacaksanız, önümüzü ufkumuzu açacak fuarlar yapın. -Sizin zamanınızda olduğu gibi defolu mallarla dolu isporta tezgahlarına bakmak istemiyoruz. Yenilikleri yapın ki, nereden nereye geldiğimizi anlayalım dediğinde, Sefa Amca sadece, "Zamane çocuğu, Kandırması çok zor" diyebildi.

Bu yazı toplam 728 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.